Talibowie nakazali swoim bojownikom nie wchodzić do Kabulu

Opublikowano: 15.08.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1434

Bojownicy Talibanu przejęli kontrolę nad wszystkimi przejściami granicznymi w Afganistanie, donosi Associated Press, powołując się na urzędników. Należy zauważyć, że teraz kraj można opuścić tylko z lotniska w Kabulu.

Zabiullaha Mudżahida, opublikowanego na Twitterze, budynek administracji gubernatora, komisariatu policji i innych instytucji państwowych w Meimene znalazł się pod kontrolą talibów. Bojownicy przejęli też broń armii rządowej, żołnierze dołączyli do talibów. Wcześniej w sobotę talibowie ogłosili zajęcie miast Asadabad, Gardez i Sharan – centrów administracyjnych prowincji Kunar, Paktiya i Paktika. Informowano również, że talibowie zdobyli Mazar-i-Sharif – centrum prowincji Balch na granicy z Uzbekistanem i największe miasto na północy kraju. Ponadto siły radykalnego ruchu bez oporu zajęły Dżalalabad we wschodniej prowincji Nangarhar na granicy z Pakistanem.

Bojownicy Talibanu rozpoczęli ofensywę na Kabul, donosi Reuters, powołując się na afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W tym samym czasie źródło Sputnika poinformowało, że talibowie przejęli kontrolę nad Uniwersytetem w Kabulu na zachodzie stolicy, a także wywiesili swoje flagi w jednej z dzielnic miasta. Zaostrzenie sytuacji w kraju ma miejsce na tle wycofywania wojsk amerykańskich, co Rosja nazwała uznaniem porażki misji USA. W zachodnich mediach, powołujących się na źródła w amerykańskim wywiadzie, pojawiły się informacje, że talibowie mogą zablokować Kabul na długie miesiące. Komentując te informacje, rosyjska ambasada w stolicy Afganistanu poinformowała „Sputnik”, że wzmocniono bezpieczeństwo misji dyplomatycznej i że nie planowano jeszcze ewakuacji pracowników.

Z dużych miast tylko Kabul pozostaje pod kontrolą rządu. „Drodzy obywatele Kabulu! Odgłosy wystrzałów słychać w niektórych odległych rejonach Kabulu. Siły bezpieczeństwa i obrony kraju wraz z partnerami międzynarodowymi monitorują sytuację bezpieczeństwa Kabulu” – głosi oświadczenie rezydencji prezydenckiej.

Radykalny ruch Taliban nakazał aktualnie swoim bojownikom nie wchodzić do Kabulu, trwają negocjacje z rządem w sprawie możliwości „pokojowego” wejścia do miasta – podała lokalna telewizja 1TV News, powołując się na informacje Talibanu. Nie otrzymano jeszcze żadnych informacji od władz na temat negocjacji. Wcześniej lokalne źródło poinformowało Sputnik, że talibowie wkraczają do Kabulu, przejęli kontrolę nad Uniwersytetem w Kabulu, położonym na zachodzie stolicy Afganistanu.

Czeskie MSZ podjęło decyzję o awaryjnej ewakuacji swojej ambasady w Afganistanie w związku z komplikującą się sytuacją w Kabulu – powiedział dziennikarzom szef służby dyplomatycznej Jakub Kulganek w sobotę po spotkaniu sztabu kryzysowego. „Niestety sytuacja szybko się rozwija, zmieniała się też podczas spotkania dowództwa (kryzysowego). Musiałem podjąć decyzję o pilnym przeniesieniu na międzynarodowe lotnisko w Kabulu naszych dyplomatów, którzy są teraz pod ochroną żandarmerii wojskowej” – powiedział Kulganek. W związku z dynamicznym rozwojem sytuacji, jak poinformował minister spraw zagranicznych, zwrócił się on do premiera Andrieja Babisza o zwołanie w sobotę wieczorem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa republiki. Według Kulganka dyplomaci w Afganistanie i inni obywatele Czech są obecnie bezpieczni.

Prezydent USA Joe Biden i wiceprezydent Kamala Harris odbyli w sobotę wideokonferencję na temat sytuacji w Afganistanie z przedstawicielami administracji waszyngtońskiej nadzorującymi kwestie bezpieczeństwa narodowego. Poinformował o tym dziennikarzy przedstawiciel Białego Domu. Jak wspomniano w raporcie, w spotkaniu wzięli udział sekretarz stanu USA Anthony Blinken, szef Pentagonu Lloyd Austin, przewodniczący Komitetu Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley, asystent Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, a także doradca głowy państwa ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Elizabeth Sherwood-Randall. Władze USA ogłosiły w czwartek zmniejszenie liczby pracowników swojej ambasady w Kabulu. Podczas ewakuacji wojska amerykańskie zapewnią im bezpieczeństwo. W tym celu przewiduje się, że do stolicy Afganistanu zostanie tymczasowo przeniesionych około 3 tysiące żołnierzy. Jednocześnie Pentagon spodziewa się, że około tysiąca żołnierzy będzie nadal strzegło pracowników misji dyplomatycznych, którzy pozostaną w Kabulu.

Stany Zjednoczone rozpoczęły ewakuację dyplomatów ze swojej ambasady w Kabulu, podały media w niedzielę. Według agencji Reuters, dwóch anonimowych urzędników amerykańskich ogłosiło rozpoczęcie ewakuacji w niedzielę. „Teraz, gdy rozmawiamy, wyjeżdża mała grupa ludzi, większość pracowników jest gotowa do wyjazdu… Ambasada nadal pracuje” – powiedział agencji jeden z urzędników. Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że zezwolił na rozmieszczenie do 5 tysięcy żołnierzy amerykańskich w celu zapewnienia bezpieczeństwa redukcji personelu dyplomatycznego w Afganistanie. Zaznaczył, że chodzi również o bezpieczną ewakuację Afgańczyków, którzy pomogli siłom Stanów Zjednoczonych w tym kraju.

14 kwietnia tego roku Joe Biden ogłosił swoją decyzję o zakończeniu najdłużej prowadzonej w historii Ameryki zamorskiej kampanii wojskowej w Afganistanie. Na tym tle nastąpiło gwałtowne pogorszenie sytuacji z bezpieczeństwem w republice, ponieważ radykalny ruch talibów (zakazany w Federacji Rosyjskiej) zwiększył tempo ofensywy w wielu kierunkach. Według różnych otwartych źródeł, a także wypowiedzi samych talibów, radykałowie kontrolują od 60% do 85% terytorium kraju, w tym obszary wzdłuż granicy z Iranem, Chinami, Pakistanem, Tadżykistanem i Turkmenistanem.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4] [5] [6]
Kompilacja 6 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.