Tajne porozumienie USA i Chin ws. KRLD

Opublikowano: 27.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 807

USA i Chiny uzgodniły w tajemnicy, że będą współdziałać w kwestii Korei Północnej. Strony będą aktywnie dzielić się informacjami o nowych sankcjach ekonomicznych i współpracy wojskowej państw w regionie – pisze japońska gazeta “Asahi Shimbun”, powołując się na źródła w Waszyngtonie.

Według informacji źródeł w amerykańskim rządzie do ustaleń doszło w czasie oficjalnej wizyty Donalda Trumpa w Pekinie 9 listopada. Źródła podają, że spotkanie szefów państw w wąskim kręgu trwało półtorej godziny.

W czasie spotkania przewodniczący ChRL Xi Jinping powtórzył, że posiadanie broni jądrowej przez Koreę Północną jest rzeczą niedopuszczalną i oświadczył, że presja na Pjongjang powinna zostać utrzymana do czasu, gdy KRLD zarzuci testy nuklearne. Xi Jinping zaapelował o większą przejrzystość w polityce sankcyjnej, tzn. o to, by dzielić się co miesiąc z amerykańskimi partnerami informacjami o handlu, procedurach celnych i finansach, w miarę jak wprowadzane będą nowe retorsje względem KRLD.

Xi Jinping poinformował też amerykańskiego prezydenta, że Chiny wesprą decyzję Rady Bezpieczeństwa ONZ o wzmocnieniu sankcji gospodarczych wobec Pjongjangu. Zgodnie z rezolucją uchwaloną przez RB ONZ 22 grudnia Chiny zawieszą dostawy paliwa do Kore Północnej, jeśli Pjongjang nie zaprzestanie prowokacji wojskowych.

Służby specjalne obydwu państw będą dzielić się danymi wywiadowczymi o rozwijaniu przez Koreę Północną programu nuklearnego i rakietowego, a także o wynikach sankcji gospodarczych.

Źródła podają, że współpraca między państwami zostanie wzmocniona w przypadku upadku północnokoreańskiego reżimu, niebezpieczeństwa ataku jądrowego lub masowego exodusu uchodźców z kraju.

Pomimo regularnych spotkań amerykańscy wojskowi w Seulu i ich chińscy koledzy będą mogli skontaktować się w każdym momencie za pośrednictwem gorącej linii.

Amerykańskie władze oświadczyły także, że będą podejmować ostrożniejsze kroki w czasie rozwiązywania problemu Korei Północnej pod warunkiem wsparcia ze strony chińskiej. Jednocześnie współpraca USA i Chin będzie zależeć od skutecznego zastosowywania sankcji i wspólnego korzystania z danych wywiadowczych.

Chińska gazeta “Global Times” poinformowała z kolei, że źródła wojskowe w Chinach zaprzeczają informacjom o rzekomej “gorącej linii” z USA w sprawie KRLD.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Cami 27.12.2017 13:38

    juz to widze jak chinole przestana krecic lody z koreancami 🙁 tak samo jak turasy przejmowaly sie embargiem i wozily cysternami rope do Syrii 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.