Tajemniczy paraliż zabija ptaki w Australii

Opublikowano: 03.05.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 349

Zespół paraliżu zabił setki papug loriini w całej Australii. Eksperci twierdzą, że choroba rozprzestrzenia się, gdy ptaki gromadzą się w dużych ilościach. Choroba paraliżuje ptaki, dopóki nie uduszą się lub nie zostaną zjedzone przez mrówki, czy inne drapieżniki.

Eksperci ostrzegali ludzi, żeby nie karmili ptaków w celu spowolnienia rozprzestrzenianie się wirusa. Setki papug zostały sparaliżowane i zabite przez tajemniczą chorobę, która rozprzestrzenia się w alarmującym tempie.

Choroba zwana paraliżem powoduje unieruchomienie ptaków na przedmieściach Brisbane, gdzie giną w strasznych męczarniach.

Darryl Jones z Griffith University wyjaśnił, że rozprzestrzenianie się choroby jest podobne do wirusa ze względu na bliski kontakt populacji. Eksperci twierdzą, że niedawno odkryty zespół paraliżu zabił w tym sezonie setki ptaków. Na zdjęciu widać niektóre z 24 ptaków znalezionych martwych pod jednym drzewem w Brisbane.

„Walczą ze sobą jak szalone, a kiedy gryzą się i oddychają na siebie, rozprzestrzeniają wirusa” – powiedział. „Ten wirus jest bardzo podobny do koronawirusa, ale całkowicie nowy i niewiele o nim wiemy. Wydaje się, że dzieje się tak, gdy ptaki gromadzą się w dużych ilościach”.

Profesor Jones powiedział, że zespół paraliżu powoli rozprzestrzenia się w ciałach australijskich ptaków, dopóki ich płuca nie przestaną pracować i stworzenia nie uduszą się.

„Zaczyna się od kończyn, więc kiedy próbują wylądować na gałęzi, nie mogą tam usiedzieć, a następnie po prostu spadają na ziemię i umierają przez co najmniej godzinę” – powiedział.

Profesor Jones powiedział, że początkowo eksperci obawiali się, że lorinii zostaną pożarte przez żywe mrówki i inne drapieżniki, ale w większości przypadków paraliż zabija ptaka wcześniej. Naukowiec powiedział, że Brisbane jest obecnie „epicentrum” nowej choroby, która została odkryta zaledwie trzy lata temu.

„Wygląda na to, że najwięcej przypadków jest w Brisbane, ale miałem około dziesięciu e-maili od ludzi z Melbourne, Sydney i Rockhampton, w których wszystko było dokładnie tak samo, więc w rzeczywistości choroba szerzej się rozpowszechniła” – powiedział profesor Jones.

Niewiele jest na razie badań na temat przyczyn śmierci ptaków. Weterynarze wskazują, że rośliny obce mutują w określonych warunkach klimatycznych.

„Weterynarze przypisali to ekstrakcji zasobów i, co dziwne, afrykańskie drzewo tulipanowe może być jednym z powodów zarazy” – powiedział profesor Jones.

Profesor Jones wezwał ludzi, aby nie karmili lorinii w najbliższej przyszłości, ponieważ zwiększyłoby to rozprzestrzenianie się choroby.

„Istnieje ogromna ilość naturalnego jedzenia, więc papugi nie potrzebują naszego jedzenia” – dodał. „Zalecałbym nie karmić ich teraz dla dobra ptaków – przynajmniej na razie”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.