Tajemniczy paraliż zabija ptaki w Australii

Opublikowano: 03.05.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 20

Zespół paraliżu zabił setki papug loriini w całej Australii. Eksperci twierdzą, że choroba rozprzestrzenia się, gdy ptaki gromadzą się w dużych ilościach. Choroba paraliżuje ptaki, dopóki nie uduszą się lub nie zostaną zjedzone przez mrówki, czy inne drapieżniki.

Eksperci ostrzegali ludzi, żeby nie karmili ptaków w celu spowolnienia rozprzestrzenianie się wirusa. Setki papug zostały sparaliżowane i zabite przez tajemniczą chorobę, która rozprzestrzenia się w alarmującym tempie.

Choroba zwana paraliżem powoduje unieruchomienie ptaków na przedmieściach Brisbane, gdzie giną w strasznych męczarniach.

Darryl Jones z Griffith University wyjaśnił, że rozprzestrzenianie się choroby jest podobne do wirusa ze względu na bliski kontakt populacji. Eksperci twierdzą, że niedawno odkryty zespół paraliżu zabił w tym sezonie setki ptaków. Na zdjęciu widać niektóre z 24 ptaków znalezionych martwych pod jednym drzewem w Brisbane.

„Walczą ze sobą jak szalone, a kiedy gryzą się i oddychają na siebie, rozprzestrzeniają wirusa” – powiedział. „Ten wirus jest bardzo podobny do koronawirusa, ale całkowicie nowy i niewiele o nim wiemy. Wydaje się, że dzieje się tak, gdy ptaki gromadzą się w dużych ilościach”.

Profesor Jones powiedział, że zespół paraliżu powoli rozprzestrzenia się w ciałach australijskich ptaków, dopóki ich płuca nie przestaną pracować i stworzenia nie uduszą się.

„Zaczyna się od kończyn, więc kiedy próbują wylądować na gałęzi, nie mogą tam usiedzieć, a następnie po prostu spadają na ziemię i umierają przez co najmniej godzinę” – powiedział.

Profesor Jones powiedział, że początkowo eksperci obawiali się, że lorinii zostaną pożarte przez żywe mrówki i inne drapieżniki, ale w większości przypadków paraliż zabija ptaka wcześniej. Naukowiec powiedział, że Brisbane jest obecnie „epicentrum” nowej choroby, która została odkryta zaledwie trzy lata temu.

„Wygląda na to, że najwięcej przypadków jest w Brisbane, ale miałem około dziesięciu e-maili od ludzi z Melbourne, Sydney i Rockhampton, w których wszystko było dokładnie tak samo, więc w rzeczywistości choroba szerzej się rozpowszechniła” – powiedział profesor Jones.

Niewiele jest na razie badań na temat przyczyn śmierci ptaków. Weterynarze wskazują, że rośliny obce mutują w określonych warunkach klimatycznych.

„Weterynarze przypisali to ekstrakcji zasobów i, co dziwne, afrykańskie drzewo tulipanowe może być jednym z powodów zarazy” – powiedział profesor Jones.

Profesor Jones wezwał ludzi, aby nie karmili lorinii w najbliższej przyszłości, ponieważ zwiększyłoby to rozprzestrzenianie się choroby.

„Istnieje ogromna ilość naturalnego jedzenia, więc papugi nie potrzebują naszego jedzenia” – dodał. „Zalecałbym nie karmić ich teraz dla dobra ptaków – przynajmniej na razie”.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,25 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o