Tajemnicze spotkanie polityków PiS z lobby tytoniowym

Opublikowano: 05.07.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 346

W połowie maja w Sejmie miało odbyć się spotkanie ważnych polityków Prawa i Sprawiedliwości z przedstawicielami Philip Morris Polska, czyli jednego z największych koncernów tytoniowych na świecie. Zdaniem mediów mogło tym samym dojść do nielegalnej formy lobbingu, zaś prezes Jarosław Kaczyński po doniesieniach dziennikarzy zakazał działaczom swojego ugrupowania spotkań o charakterze lobbystycznym.

Jak informuje portal internetowy radia RMF FM, spotkanie za zamkniętymi drzwiami miał zorganizować wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, zaś mieli wziąć w nim udział ważni posłowie PiS oraz przedstawiciele koncernu tytoniowego Philip Morris Polska. W trakcie rozmów lobbyści mieli przekonywać parlamentarzystów na podstawie posiadanych badań, iż nowoczesne wyroby tytoniowe są dużo mniej szkodliwe niż tradycyjnych papierosów.

W spotkaniu poza Terleckim mieli uczestniczyć między innymi były minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król oraz szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos. Budzi ono sporo wątpliwości pod względem prawnym, ponieważ najprawdopodobniej doszło do złamania przepisów ustawy o działalności lobbingowej – Kancelaria Sejmu przyznaje bowiem, że wizyta przedstawicieli Philip Morris Polska nie została oficjalnie zarejestrowana przez parlament.

Na doniesienia RMF FM zareagował szef PiS-u. Oficjalny profil ugrupowania na Twitterze poinformował, że Kaczyński wydał zakaz spotykania się z lobbystami poza rozmowami przeprowadzanymi zgodnie z zapisami ustawy o działalności lobbingowej. W innym przypadku osoby uczestniczące w podobnych wydarzeniach będą posądzone o złamanie partyjnego statutu.

Na podstawie: RMF24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.