Tajemnica jądra Jowisza została wyjaśniona

Opublikowano: 17.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 857

Jądro Jowisza jest znacznie większe, niż przewiduje teoria, a różnica ta może wynikać z upadku ogromnego „zarodka” niewykształconej planety.

Podobnie jak Ziemia, Jowisz ma globalne pole magnetyczne tworzone przez mieszanie materii w jądrze planety. Dlatego badanie magnetosfery jest jednym z ważnych sposobów „zaglądania” głęboko do wnętrz. Takie pomiary przeprowadzone przez sondę Juno z orbity Jowisza wykazały, że jądro gazowego giganta składa się z metali ciężkich i osiąga połowę promienia planety.

Z drugiej strony dominujące idee dotyczące formowania się Jowisza mówią, że jego jądro powinno być mineralne, skaliste i znacznie bardziej zwarte. W rezultacie skład jądra Jowisza pozostaje tajemnicą, a panujące tu ogromne temperatury i ciśnienie utrudniają modelowanie takich procesów w laboratorium.

Autorzy nowego artykułu opublikowanego w czasopiśmie Nature sugerują, że opisany przez teorię proces powstania Jowisza został zakłócony przez przypadkowe katastroficzne zdarzenie, które miało miejsce na pierwszych etapach formowania się planety. Inne ciało niebieskie, które zderzyło się i połączyło z nim, mogło nasycić rosnącego giganta ciężkimi pierwiastkami. Modelowanie komputerowe wykazało, że ​​uderzenie obiektu o masie około 10 mas Ziemi mogło zniszczyć ledwo co wykształcone jądro i się z nim zmieszać.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. donkey 17.08.2019 18:42

    “Tajemnica jądra Jowisza została wyjaśniona.”
    “Autorzy nowego artykułu opublikowanego w czasopiśmie Nature sugerują…”

    To wyjaśnili czy tylko sugerują?
    Współczesna astrofizyka pełno jest takich bezwartościowych publikacji, które wykształcają wśród mało spostrzegawczych czytelników mylne wrażenie jakoby naukowcy wszystkie rozumy pozjadali.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.