Tabliczki ujawniają lokalizację 11 zapomnianych miast

Opublikowano: 19.11.2017 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 562

Archeolodzy dokonali niedawno niesamowitego odkrycia. Zidentyfikowano lokalizację 11 zaginionych, starożytnych miast dzięki odkryciu glinianych tabliczek, wykonanych w Asyrii 4 tysiące lat temu. Tabliczki znaleziono na terytorium współczesnej Turcji, w miejscu istnienia dawnego miasta Kanesh.

Cenne, gliniane tabliczki są pokryte starożytnym pismem klinowym Asyryjczyków. Tłumacze zajmujący się badaniem znaleziska twierdzą, że opisano na nim transakcje między obywatelami Asyrii, ich rachunki, umowy, a nawet akty małżeńskie. Starożytne tabliczki ujawniły także, że Kanesh, z pozoru niewielka osada handlowa, była jednym z kluczowych miejsc handlu w regionie.

Po rozszyfrowaniu i zebraniu wszystkich informacji badacze zaczęli określać możliwe położenie miejsc wymienionych na glinianych tabliczkach. Zapisano szczegółowe informacje na temat odległości między miastami w północnej Mezopotamii. Część z nich została już odkryta przez archeologów, ale o niektórych nikt do tej pory nie miał pojęcia.

Badaniem wyjątkowego znaleziska zajął się Gojko Barjamovic, wykładowca asyriologii na Uniwersytecie Harvarda. Okazuje się, że po zbadaniu ponad 12 tysięcy glinianych tabliczek, które znaleziono w Kanesh, możliwe jest opracowanie szczegółowej mapy miast starożytnej Mezopotamii. Teraz naukowcom pozostaje jedynie rozpoczęcie wykopalisk w oszacowanych 11 lokalizacjach i być może dostaniemy wkrótce jeszcze więcej informacji.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: TheSun.co.uk
Źródło: InneMedium.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.