Szyici Egiptu

Opublikowano: 07.01.2018 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1152

Pod rządami prezydenta Sisiego w Egipcie nieco odżyli także szyici…

Od zarania islamu szyici próbowali przeniknąć do Egiptu. Ali, zięć Proroka Mahometa i pierwszy imam szyickiego islamu, wysłał swego zaufanego wyznawcę, by rządził tym obszarem. Ale gdy tylko ów nieszczęśnik pojawił się nad Nilem, został schwytany przez sunnickich przeciwników, zaszyty w brzuchu osła i spalony. Później jednak szyicka dynastia Fatymidów opanowała Egipt i rządziła nim przez dwa stulecia. Ale obalił ich Saladyn i według szyickiego przekazu zmasakrował tysiące wiernych, jednocześnie zrównując większość Kairu z ziemią. „Kharab al-Din” spluwa nienawistnie i z pogardą szyicki bibliotekarz z Aleksandrii, przekręcając w ten sposób imię Saladyna tak aby znaczyło po arabsku „niszczyciel wiary”.

Od tego czasu szyici w Egipcie udają sunnitów. Niektórzy ukrywają swoje tradycje w mistycznych sufickich obrzędach. Uczestniczą w tzw. moulidach, czyli uroczystościach urodzinowych dla uczczenia świętych i zbierają się w meczetach wzniesionych ku czci krewnych Proroka. Można tam spotkać świętych mężów, jak biczują się w transie, co przypomina o dawnych praktykach szyitów. Zresztą i wielu sunnitów przyjęło szyickie tradycje. “Egipt jest sunnicki według przynależności, ale szyicki z temperamentu” – mówi często cytowane powiedzenie.

Ponieważ szyici ukrywają swoją tożsamość, nikt nie wie, ilu ich jest w Egipcie. Szacunki wahają się od 50 000 do 1 miliona. Po arabskiej wiośnie w 2011 roku niektórzy wyszli z ukrycia. Utworzyli grupy na Facebooku, otworzyli sale upamiętniające szyickich męczenników i zbierali dziesięcinę w imieniu Alego Sistani, wielkiego ajatollaha w Iraku. “Mamy sędziów, policję i urzędników państwowych”, mówi szyicki sprzedawca wyrobów z żelaza w Kairze, który potajemnie nawrócił się z sunnizmu. Mówi się nawet o szejkach szyickich nauczających prawa szyickiego w Al Azhar, najbardziej prestiżowym ośrodku islamskiego nauczania, formalnie kontrolowanym przez sunnitów.

Po tym jednak, jak Bractwo Muzułmańskie wygrało wybory w 2012 roku, wielu szyitów znów się ukryło. Salafici z kijami w rękach patrolowali meczety. Dopiero prezydent Abdel-Fattah al-Sisi, który obalił fanatyczne Bractwo, nieco ułatwił życie szyitom. 29 września, na święto Aszury w Kairze otwarto nawet słynny meczet Husseina (Sajjidna al-Hussain). Szyici często odwiedzają to miejsce, gdzie pochowana jest odcięta głowa syna Alego, Imama Husseina.

Jednakże szyici odwiedzający swoich ajatollahów w Iranie i Iraku nadal są po powrocie przesłuchiwani przez egipską policję, jakby byli piątą kolumną. Nadal też modlą się publicznie jako sunnici i raczej nieśmiało ujawniają swoje imiona. Ale mimo wszystko “jak na razie łatwiej być w Egipcie szyitą niż salafitą”, cieszy się poznany bibliotekarz.

Autorstwo: Bogusław Jeznach
Źródło: NEon24.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.