Szybki satelitarny internet na całej kuli ziemskiej

Opublikowano: 03.03.2019 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2011

Przedsiębiorca Elon Musk zasłynął z wielu nietypowych planów i wypowiedzi. Jako zwolennik kolonizacji Marsa zaproponował kiedyś, aby wykorzystać bombę termojądrową do ocieplenia marsjańskiego klimatu. Tymczasem na Ziemi ekscentryczny miliarder zamierza wykorzystać sieć satelitów, aby dostarczyć internet do wszystkich ludzi.

W chwili obecnej, około połowa ludzkości posiada dostęp do internetu. Firmy zrobiłyby wszystko, aby dotrzeć do kilku miliardów potencjalnych klientów. Jednak dostarczenie internetu na całą planetę nie jest takie łatwe. Wybudowanie infrastruktury naziemnej jest bardzo kosztowne, dlatego najlepszym rozwiązaniem może być udostępnianie internetu z kosmosu.

Elon Musk zamierza wynieść na niską orbitę okołoziemską ponad 4 tysiące małych satelitów, które będą komunikować się między sobą wiązkami laserowymi i przekazywać dane na Ziemię z pomocą fal radiowych. Jego firma SpaceX zdobyła zezwolenie od Federalnej Komisji Łączności Stanów Zjednoczonych.

Realizacja projektu Starlink nie powinna stanowić większego problemu dla firmy, która specjalizuje się w przemyśle kosmicznym. Jedyną kłopotliwą kwestią może okazać się odpowiednie rozmieszczenie kilku tysięcy satelitów na orbicie na wysokości 1100-1300 km, aby nie dopuścić do ewentualnej kolizji.

Globalny internet z kosmosu pozwoli na jeszcze szybszy przesył danych niż z pomocą światłowodów i co najważniejsze, wszyscy ludzie na Ziemi będą mogli podłączyć się do sieci. Projekt Starlink pochłonie miliardy dolarów, ale firma SpaceX już w nadchodzących miesiącach zamierza dostarczać pierwsze satelity na orbitę.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: NewScientist.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. MasaKalambura 03.03.2019 14:53

  Z telewizji satelitarnej nie korzystałeś? GPSu nie widziałeś?

 2. realista 03.03.2019 18:03

  anteny są skierowane w niebo, im bliżej równika tym bardziej ku zenitowi.
  GPS nie używa nadajników naziemnych. sama konstrukcja i otrzymywany sygnał przeczą temu pomysłowi.
  satelity jak najbardziej istnieją, a ci co się naprawdę tematem zainteresują, to mogą je nawet namierzać i identyfikować.
  ty, Rebel, powtarzasz tylko po tych, co we wszystko nie wierzą, choć nawet nie rozumieją “jak to działa”… .. .

 3. Łukasz Enki 03.03.2019 18:59

  O. Realista 🙂 Pozdrawiam 🙂

 4. Rozbi 03.03.2019 19:27

  CyberRebel, mam pytanie Ty tak na poważnie, czy to forma żartu?

 5. gajowy 04.03.2019 11:40

  @CyberRebel
  Widziałem na własne oczy “meteoryt” przemierzajacy żwawo prawie całe niebo tuz zachodzie Słonca, gdy nagle (nie stopniowo) zgasło w cieniu Ziemi, Było to wtedy gdy akurat mówili że ISS przelatywało nad Polską.

 6. MvS 04.03.2019 13:47

  A tymczasem w niedzielę o godzinie 11:51 czasu polskiego Spacex nie wiedząc najwyraźniej, że loty kosmiczne są niemożliwe, zadokował nieistniejącego Dragona 2 do nieistniejącej ISS. Transmisję live ze startu oglądałem na twójtubce a tysiące ludzi na miejscu. Pewnie uśpili ich wszystkich i śpiewali kołysanki przez cały czas “startu”. Anteny satelitarne są skierowane w niebo, wiem, bo sam kupę czasu za młodziaka spędziłem celując w “Astrę” Żadną miarą nie była ona na ziemi/Ziemi ? ROTFL

 7. belfanior 07.03.2019 13:38

  @ Realista
  https://lh5.googleusercontent.com/p/AF1QipNhJLt1p_BaaoWJZ5P2iXhFyO7x3Gw7RMMFh7-b=h720

  Link do fotki nigeryjskiego miata Abuja (jak najbardziej na rowniku…)

  Odnoscie Twojego:”anteny są skierowane w niebo, im bliżej równika tym bardziej ku zenitowi.”
  Pozdrawiam!

 8. belfanior 07.03.2019 13:41

  @ Cyber Rebel
  Priv!
  lupo8@onet.pl

 9. realista 07.03.2019 15:41

  wszystko w porządku, tak właśnie ukośnie ustawiona antena OFFSETOWA zbiera sygnał z zenitu… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.