Szwedzkie wybory utrudnią powstanie nowego rządu

Opublikowano: 10.09.2018 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 374

W szwedzkich wyborach parlamentarnych obyło się jednak bez spodziewanej niespodzianki, dlatego najwięcej głosów uzyskała Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza, natomiast tuż za nią uplasowała się centroprawicowa Moderaterna. Najwyższy w historii wynik antyimigracyjnych Szwedzkich Demokratów powoduje jednak, że blokom lewicy i centroprawicy brakuje głosów do utworzenia samodzielnego rządu.

Tegoroczne wybory parlamentarne w Szwecji wzbudziły olbrzymie zainteresowanie na całym świecie, a wszystko z powodu wprowadzenia do tamtejszej debaty publicznej cenzurowanych dotychczas tematów, które dotyczyły oczywiście głównie imigracji i radykalizacji tamtejszych muzułmanów. Na fali zaniepokojenia społecznego, spowodowanego coraz częstszymi aktami przemocy ze strony obcokrajowców, wyrosnąć mieli przede wszystkim Szwedzcy Demokraci.

Antyimigracyjne ugrupowanie według niektórych sondaży mogło nawet wygrać wybory, ale ostatecznie uplasowało się dopiero na trzecim miejscu. Na SD zagłosowało więc ponad milion Szwedów, a więc w skali całego kraju partia dostała 17,6 proc. głosów, czyli będzie mieć 62 swoich przedstawicieli do Riksdagu (wzrost o 13 w porównaniu do poprzednich wyborów). Największym poparciem cieszyli się rządzący obecnie socjaldemokraci (28,4 proc.), natomiast na drugim miejscu uplasowała się centroprawicowa Moderaterna (19,8 proc.).

Szwedzkie ugrupowania startują w wyborach w sojuszach, dlatego blok skupiony wokół lewicy będzie miał w nowym parlamencie 144 miejsca, natomiast koalicja centroprawicy będzie miała jednego posła mniej. Tym samym komplikuje się sprawa utworzenia nowego rządu, ponieważ żaden z głównych bloków nie posiada odpowiedniej ilości głosów w parlamencie.

Przewodniczący SD Jimmie Åkesson komentując wyniki wyborów ogłosił, że to jego ugrupowanie jest ich prawdziwym zwycięzcą, ponieważ jest jedyną partią dynamicznie zwiększającą swój elektorat. Ponadto szef antyimigracyjnego ugrupowania zaprosił do rozmów o utworzeniu koalicji Moderaternę, bowiem SD zamierza przez następne cztery lata w zdecydowany sposób oddziaływać na szwedzką politykę.

Na podstawie: Dn.se, Expressen.se
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o