Szwedzkie piłkarki chcą równouprawnienia

Opublikowano: 11.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 398

Szwedzka federacja piłkarska (SvFF), którą w lipcu zgłoszono do ombudsmana ds. dyskryminacji, w sprawie nierównych wynagrodzeń kobiet i mężczyzn za grę w reprezentacji, zgodziła się wprowadzić równouprawnienie.

Ombudsman (w szwedzkim – rzecznik) to niezależny urzędnik, do którego można się odwoływać w sprawie naruszenia praw i wolności jednostki po wyczerpaniu samodzielnych możliwości prawnych. W Polsce jego odpowiednikiem jest urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Szef biura prasowego ombudsmana Clas Lundstedt poinformował na antenie kanału telewizji publicznej SVT, że zgłoszenie w sprawie dyskryminacji płacowej istniejącej w szwedzkim futbolu nadal jest rozpatrywane, i to wszechstronnie, ponieważ jest „pierwszym tego typu w historii istnienia urzędu”.

Szwedzka federacja w oficjalnym komunikacie podała, iż „wynagrodzenia za zgrupowania, mecze, uczestnictwo w międzynarodowych turniejach i premie za wyniki będą od teraz takie same w obu reprezentacjach A”. To przełom i można spodziewać się, że w najbliższym czasie nastąpi lawina podobnych zgłoszeń z oskarżeniami pod adresem innych federacji sportowych, a już na pewno hokejowej, bo jej żeńska reprezentacja w sierpniu z tego powodu zbojkotowała turniej w Finlandii.

Zdaniem szwedzkich mediów wpływ na zmianę stanowiska SvFF w kwestii płacowego równouprawnienia miała jednak nie tyle interwencja ombudsmana, co niedawna decyzja fińskiej federacji piłkarskiej, która jako pierwsza podjęła decyzję w tej sprawie i już zaczęła zmieniać kontrakty z piłkarkami. Czy do takiej sytuacji dojdzie kiedyś w naszym kraju? Zważywszy na fakt, że polskim futbolem niepodzielnie rządzą mężczyźni, raczej nieprędko, bo jeśli nikt ich do tego nie zmusza, sami z własnej woli od ust sobie na pewno nie odejmą.

Autorstwo: JTK
Źródło: Trybuna.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.