Szwedzkie partie nie chcą referendum o NATO

Opublikowano: 27.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 962

Ugrupowania reprezentowane w parlamencie Szwecji sprzeciwiają się ewentualnej organizacji referendum w sprawie przystąpienia tego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Uważają oni głosowanie za zbyt czasochłonne, a także obawiają się działań dezinformacyjnych podczas poprzedzającej je kampanii.

Przedstawiciele największych szwedzkich partii byli pytani o kwestię referendum przez liberalny dziennik „Dagens Nyheter”. Wszyscy rozmówcy gazety byli zgodni, że nie należy przeprowadzać w tej kwestii ogólnonarodowego głosowania. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiadają się także nacjonalistyczni Szwedzcy Demokraci, którzy wcześniej je popierali.

Opozycyjna centroprawicowa Umiarkowana Partia Koalicyjna uważa, że sama organizacja referendum zajęłaby zbyt dużo czasu. Tymczasem Szwecja chce przystąpić do NATO jak najszybciej, czyli najprawdopodobniej razem z Finlandią. Fiński rząd zapowiedział już zresztą złożenie odpowiedniego wniosku podczas czerwcowego szczytu Sojuszu w stolicy Hiszpanii.

Skrajnie lewicowe ugrupowanie Lewica także nie popiera oddania głosu społeczeństwu. Uważa ono, że przedreferendalna kampania wiązałaby się z ryzykiem pojawienia się kampanii dezinformacyjnej. Podobne stanowisko w tej sprawie zajęła Partia Zielonych.

Na podstawie: Friatider.se, Dn.se
Źródło: Autonom.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Politycy referenda przeprowadzają tylko wtedy, gdy wiedzą, że zwyciężą. Gdy czują, że wynik jest niepewny lub przegrają, wymyślają pretekst, aby do niego nie doszło. W tym wypadku skorzystali z terminu „kampania dezinformacyjne”, który wymyślono w miejsce coraz bardziej poważanych „teorii spiskowych”.

5

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. sga 27.04.2022 17:47

  wszystkie wazne decyzje powinny byc wg mnie podejmowane na drodze referendum.
  I byc wiazace dla rzadu/wladz.

  Dodac jeszcze do przepisikow mozliwosc odwolania posla przez wyborcow w dowolnej chwili i od razu byloby lepiej.

 2. Stary wilk polski 27.04.2022 21:57

  @sga
  Wypisz, wymaluj “Id****kracja, czyli zmowa głupców”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.