Szwedzka policja chce skończyć z anonimowością w sieci

Opublikowano: 30.11.2018 | Kategorie: Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3473

Policyjne centrum przestępczości internetowej w Szwecji uważa, że powinno wprowadzić się nowe przepisy prawne, dzięki którym osoby korzystające z sieci internetowej przestaną być anonimowe. Tym samym szwedzcy użytkownicy Internetu musieliby posiadać cyfrowy identyfikator uprawniający do korzystania z sieci, aby móc korzystać dalej z forów dyskusyjnych oraz sklepów internetowych.

Björn Andersson, komisarz policji w narodowym centrum przestępczości internetowej, powiedział szwedzkiej telewizji państwowej, że obecnie największym problemem w walce z cyberprzestępczością jest anonimowość użytkowników sieci. Szwedzkie służby chciałyby więc, aby ułatwić karanie internetowych sposobów łamania prawa poprzez ustalenie „wstępnych warunków” uprawniających do korzystania z Internetu.

Każdy Szwed miałby więc posiadać cyfrowy identyfikator uprawniający do korzystania z sieci, który byłby certyfikowany przez państwo i uprawniałby do logowania się w Internecie. Potwierdzenie tożsamości użytkownika miałoby być przy tym wymagane zwłaszcza, kiedy chciałby on brać udział w internetowych dyskusjach lub w zakupach w sklepach funkcjonujących w ten sposób.

Szwedzka policja zauważa, że podobna certyfikacja dostępu prowadzona jest już przez sektor bankowy, lecz dostęp do tego systemu jest utrudniony z powodu konieczności podpisania umowy z konkretną filią banku. Dodatkowo przedstawiciele służb zauważają, iż Szwecja cały czas rozwija swój elektroniczny potencjał, dlatego coraz większa liczba usług państwowych realizowana jest za pośrednictwem sieci.

Zdjęcie: Unif (CC0)
Na podstawie: Svt.se, Friatider.se
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.