„Szwedka” skazana za przekazanie dziecka Państwu Islamskiemu

Opublikowano: 06.03.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 721

Kobieta posiadająca obywatelstwo Szwecji usłyszała wyrok sześciu lat więzienia. Została ona skazana za zbrodnie wojenne i złamanie prawa międzynarodowego, bo zdecydowała się wysłać swoje dziecko jako żołnierza do samozwańczego Państwa Islamskiego. Pięć lat temu jej syn zginął zresztą podczas wojny w Syrii i Iraku.

49-letnia „Szwedka” usłyszała wyrok wydany przez Sąd Okręgowy w Sztokholmie. Uznano ją winną zbrodni wojennych i złamania prawa międzynarodowego za dopuszczenie swojego dziecka do walki po stronie islamskich ekstremistów. Jej syn będąc w wieku między 12 a 15 lat został więc zrekrutowany przez Państwo Islamskie i wykorzystany jako dziecko-żołnierz.

Kobieta wraz ze swoim mężem należała do środowiska islamistycznego funkcjonującego w Szwecji. W kwietniu 2013 roku przywiozła ona więc swojego syna do Szwecji, aby dołączył do swojego ojca oraz starszego brata, którzy walczyli wówczas po stronie terrorystów. Sąd uznał, że kobieta w pełni akceptowała rolę swojego nieletniego dziecka.

Ostatecznie dziecko 49-letniej szwedzkiej obywatelki zmarło w 2017 roku na terytorium Syrii, gdy miało już 16 lat. Oficjalnie nie podano jednak przyczyny zgonu nastolatka.

Pierwszy raz w Szwecji przeprowadzony został proces w sprawie zbrodni wojennej dotyczącej wykorzystania dziecka-żołnierza. Szwedzkie służby wywiadowcze szacują, że do ISIS głównie w 2013 i 2014 roku dołączyło około 300 mieszkańców Szwecji, a jedna czwarta z nich to kobiety.

Na podstawie: English.alaraby.co.uk, Valeursactuelles.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.