Szwecja oskarża Rosję o wojnę psychologiczną

Opublikowano: 19.03.2016 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 466

Rosja prowadzi przeciwko Szwecji „wojnę psychologiczną”, której celem jest manipulowanie opinią społeczną i wywieranie wpływu na podjęcie decyzji politycznych; instrumentem wojny są m.in. agencja informacyjna Sputnik oraz telewizja RT, głosi opublikowany w czwartek coroczny raport policji bezpieczeństwa państwowego Szwecji (SÄPO).

„Oprócz służb rosyjskiego wywiadu i bezpieczeństwa, widzimy, że w ostatnich latach także dysponujące dużymi zasobami rosyjskie środki informacji masowej oraz agencje informacyjne coraz częściej funkcjonują jako lojalny instrument aparatu państwowego. Te kompanie medialne pracują zarówno w Rosji, jak i zagranicą. Wśród nich jest RT i Sputnik” – głosi dokument.

„Widzimy, że po konflikcie na Ukrainie Rosja rozszerzyła swoje metody wpływu na pozostałe państwa. Rosja sama mówi o nieliniowym prowadzeniu wojny. Uważamy to za dobry termin. Dotyczy to nie tylko środków wojskowych, ale i gospodarczych, politycznych, dyplomatycznych i związanych z informacją” – powiedział dziennikarzom na prezentacji raportu jeden z jego autorów, analityk SÄPO Wilhelm Unge.

„Widzimy fałszywe listy z niejasnym nadawcą, rosyjskie loty, kroki polityczne i sankcje odwetowe, badanie cywilnych i wojskowych struktur” – dodał przedstawiciel SÄPO. Ponadto, jako przykład wpływu nieliniowej wojny nazwał on „trolli internetowych” w komentarzach i na portalach społecznościowych. Unge uważa, że taka praca ze strony Rosji „jest dobrze skoordynowana i wywołuje zaniepokojenie”.

Jego zdaniem, wśród pytań, na które Rosja chciałaby wywrzeć wpływ, można wymienić dyskusje o przyłączeniu Szwecji do NATO, stworzenie różnic zdań w Unii Europejskiej, co może doprowadzić do szybszego zdjęcia sankcji. Poruszono w raporcie również temat pracy pracowników rosyjskiego wywiadu na terytorium Szwecji.

„Według ocen policji bezpieczeństwa, na przykład około jednej trzeciej rosyjskich dyplomatów w Szwecji pracuje pod przykryciem swojego stanowiska. Tak wyglądało to w 2015 roku, i tak samo wyglądało na przestrzeni wielu lat” – głosi dokument.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mackadmin 19.03.2016 21:45

    Prawda boli wiec podciagaja to pod chorobe.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.