Szwecja masowo się zbroi w obawie przed Rosją

Opublikowano: 22.10.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1371

Rząd szwedzki postanowił podnieść swój budżet wojskowy o 40 proc. i podwoić liczbę żołnierzy. Jak wyjaśnił minister obrony Peter Hultqvist, „atak na Szwecję nie może być całkowicie wykluczony” i wspomniał o interwencjach rosyjskich w Gruzji i Ukrainie, jako przykładach „agresji”. Chodzi o największą podwyżkę wydatków wojskowych od lat 50 ub. wieku. Szwecja nie należy do NATO, lecz z nim współpracuje.

Pod koniec sierpnia Szwecja zademonstrowała swoją siłę przeprowadzając na wyspie Gotland (na Bałtyku) próby z rakietami balistycznymi, na wielką skalę. Peter Hultqvist ogłosił wtedy, że jest to sygnał dla Rosji, która zachowuje się „prowokacyjnie”, gdyż jej samoloty bojowe latają nad okrętami NATO zbliżającymi się do jej granicy lub lecą niebezpiecznie obok samolotów bojowych, które chcą się zbliżyć.

Ponadto Szwedzi zauważyli, że aktywności NATO pod granicami Rosji odpowiada podejrzana aktywność sił rosyjskich przy tych granicach, jak „skomplikowane ćwiczenia wojskowe”. Podobne zdanie mają Norwegia i Finlandia, gdyż pod koniec września podpisały ze Szwecją umowę o współpracy. To napięcie będzie kosztowało Szwedów 27 miliardów koron (ponad 2,5 miliarda euro).

Na początku zeszłego roku b. prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, poszukiwany w kilku krajach za różne przestępstwa, opublikował artykuł w prestiżowym amerykańskim piśmie Foreign Policy, w którym przewidywał napaść Rosji na Szwecję i Finlandię za kilka miesięcy. Publikacja towarzyszyła amerykańskim naciskom na zbrojenia w Europie.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 2,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rolny
Użytkownik
rolny

Okręty i samoloty zbliżają się do granicy z Rosją. Rosja odpowiada wysyłając tam swoje samoloty i to ją nazywa się prowokatorem. Czy ja coś źle zrozumiałem czy definicja prowokacji się zmieniła? Śmiech..