Szwajcarzy zagłosowali za abonamentem RTV

Opublikowano: 05.03.2018 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 795

W Szwajcarii nie przeszedł w referendum pomysł likwidacji abonamentu radiowo-telewizyjnego i powolna prywatyzacja mediów (te państwowa miały być odtąd finansowane głównie z reklam). Jednak ponad 70 procent głosujących opowiedziało się za pozostawieniem abonamentu, wprawiając liberałów w osłupienie.

Inicjatywa nazwana „No Billag” miała zakładać likwidację abonamentu, z którego utrzymują się media, zgodnie z działającą ustawą „misyjne”. Każdy region ma regionalną telewizję oraz radio, prócz tego odpowiedniki naszych głównych kanałów TVP nadają w czterech państwowych językach.

Przeciwnicy zniesienia abonamentu uważają, że bez niego nastąpiłaby powolna śmierć publicznych mediów, a z pewnością zniknęłaby największa narodowa impreza sportowa – Tour de Suisse, której sponsorem jest właśnie państwowa telewizja. Złośliwi twierdzą, że właśnie to pognało do urn Szwajcarów – grunt, że efekt został osiągnięty. Pozostawienia opłat chciało 71,6 procent – w 26 kantonach przeważyła liczba zwolenników abonamentu.

Rząd i parlament również od początku wypowiadały się przeciwko inicjatywie mającej na celu faktyczną prywatyzację sektora mediów.

Szwajcarzy płaca 451 franków, czyli prawie 1700 złotych rocznie na media publiczne. W 2016 roku był to ponad 1,3 miliarda franków. Dyrektor telewizji publicznej obiecał w przyszłym roku wydarcie z budżetu nieco większej kwoty na media niż dotychczas, wobec takich wyników referendum chce rozwijać sektor mediów publicznych i uczynić go bardziej wydajnym.

Za inicjatywą „No Billag” stały ruchy libertariańskie oraz prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa. Ponieśli druzgocącą klęskę pomimo usilnego promowania swojej inicjatywy w ciągu ostatnich miesięcy. Twierdzili, że prywatne media są tłamszone przez państwowego molocha. Bardzo liczyli na wygraną w referendum 4 marca. Lider kampanii liberałów Ovivier Kessler stwierdził, iż szanuje zwycięstwo bezpośredniej demokracji. Również Dori Leothard, Minister Środowiska, Transportu, Energii i Komunikacji, stwierdziła, że demokracja jest w kraju wciąż żywa i ma wielką moc.

Była to piąta od 1982 roku próba zniesienie abonamentu na państwowe media w Szwajcarii.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.