Liczba wyświetleń: 743
Na Politechnice Federalnej w Lozannie (EPFL) powstało pierwsze zintegrowane ogniwo paliwowe, które produkuje energię elektryczną z kwasu mrówkowego.
Wodór to jedno z najbardziej obiecujących paliw przyszłości. Można z niego wytwarzać ciepło bądź prąd bez emisji szkodliwych substancji. Problem jednak w tym, że wodór ma bardzo niską zawartość energii w objętości. Jest to trudno przechowywać i składować w formie naturalnej.
Alternatywnym rozwiązaniem może być wykorzystanie związku bogatego w wodór. Na przykład kwasu mrówkowego, który jest najprostszym połączeniem wodoru i dwutlenku węgla. W 1 litrze kwasu mrówkowego można zmieścić 590 litrów wodoru. W temperaturze pokojowej kwas mrówkowy jest płynny, łatwo go przechowywać i transportować. Każdego roku produkuje się setki tysięcy ton tego związku. Jest on wykorzystywany w przemyśle i rolnictwie.
Urządzenie do produkcji energii z kwasu mrówkowego składa się z dwóch głównych elementów. Są to reformator wodorowy (HYFORM) oraz ogniwo paliwowe z membraną do wymiany protonów (PEMFC). Wydajność prototypu wynosi 7000 kWh/rok, jego moc nominalna to 800 watów, w obecna wydajność sięga 45%. Podczas pracy nie są emitowane żadne szkodliwe związki. Kombinacja HYFORM-FEMFC nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych, całość pracuje cicho, długo i stabilnie, pozwalając na długotrwałe przechowywanie energii odnawialnej. Technololgia jest skalowalna, może służyć zarówno w przemyśle jak i do zastosowań domowych. Jako, że nie wymaga żadnego zewnętrznego źródła zasilania, może być idealnym rozwiązaniem stosowanym w odległych lub trudno dostępnych lokalizacjach.
Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Actu.epfl.ch
Źródło: KopalniaWiedzy.pl
No to pięknie! Wreszcie jest realny akumulator dla sieci energetycznych. Rozumiem, że 45%, to wydajność elektryczna, a resztę można wykorzystać do produkcji ciepłej wody użytkowej-centralnie, albo indywidualnie w domach prosumentów.
P.S. Czy Polacy muszą oglądać się na Szwajcarów? Czy nie możemy stworzyć własnych metod przechowywania dużych ilości energii?
Prof. Dakowski dawno pisał o przechowywaniu energii w postaci proszku żelaznego:
http://www.dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18135&Itemid=119
i
http://www.dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=15826&Itemid=44
Gęstość przechowywanej energii: ~1kWh/kg (3,6MJ/kg), albo ~25MJ/dm3, co Gdzie dla porównania energia 1kWh jest równoważna 1 tonie wody wypompowanej o 360m w górę (w elektrowni szczytowo-pompowej)!
Proszek Fe jest oczywiście piroforyczny(pięknie pali się/eksploduje w tlenie), ale te same problemy ma wodór ze szwajcarskiego wynalazku.