Szwajcarski przekręt

Opublikowano: 10.02.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 745

Bank HSBC jest zamieszany w aferę oszust podatkowych na dużą skalę – donosi na swojej internetowej stronie francuski dziennik “Le Monde”. Według niego bank tylko w samej Francji pomógł podatnikom francuskim w ukryciu w latach 2006-2007 nieopodatkowanej sumy 6 miliardów euro.

Jak pisze “Le Monde”, w latach 2006-2007 HSBC umożliwił ukrycie przed fiskusem 100 tysiącom klientów na całym świecie ponad 180 miliardów euro.

Sprawa wyszła na jaw po tym jak były pracownik banku Herve Falciani przekazał w 2008 roku francuskim urzędnikom skarbowym dane z archiwów w zapisie cyfrowym wykradzione z banku HSBC. Wobec banku jest prowadzone postępowanie w sprawie nielegalnych działań bankowych i ukrywania oszustw podatkowych.

HSBC nie tylko nie zgłaszał środków, jakie jego klienci lokowali na zagranicznych kontach, ale w niektórych wypadkach czynnie pomagał im w przestępstwie, np. wydając zagraniczne karty kredytowe, dzięki którym można po trochu wypłacać ukryte pieniądze. Bank nieraz sam wychodził z inicjatywą pomocy.

Dziennik “Le Monde” jest w posiadaniu całości dokumentacji sporządzonej na podstawie tzw. “listy Falciani”. Na liście tej figurują handlarze broni, narkotyków, finansiści organizacji terrorystycznych, politycy, osoby z show biznesu i sportu. Wśród ujawnionych klientów szwajcarskiej filii HSBC są m.in. król Jordanii Abdullah II, aktorka Joan Collins, piłkarz Diego Forlan i kierowca wyścigowy Fernando Alonso.

Już wcześniej francuskie władze ustaliły, że 99,8 proc. francuskich obywateli na przekazanej im liście klientów HSBC najprawdopodobniej unikało płacenia podatku. Brytyjska skarbówka już od 2010 r. bada listę i dotychczas ustaliła nazwiska 1,1 tys. osób ukrywających swoje dochody przed fiskusem. Według ICIJ na liście jest ok. 30 osób posiadających polskie obywatelstwo.

„Le Monde” przekazał dokumenty Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) oraz wybranym mediom, m.in. BBC. W sprawie praktyk bankowego giganta trwają śledztwa w USA, Francji, Belgii i Argentynie.

Autorstwo: jkl, red. NO
Źródła: Lewica.pl, Nowy Obywatel
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 10.02.2015 18:53

    Hongkong Szachraj Banking Corporation!
    Wysokie podatki nie byłyby potrzebne, gdyby nie rosnące zadłużenie rządów w bankach – to po prostu dwie strony tej samej monety. Dlatego dziwię się, że banki i rządy nie dogadały się wcześniej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.