Szwajcaria zrównała homeopatię z medycyną konwencjonalną

Opublikowano: 01.07.2019 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 823

W Szwajcarii poparcie dla homeopatii jest tak silne, że dwie trzecie Szwajcarów zgodziło się na wpisanie jej na konstytucyjną listę refundowanych świadczeń zdrowotnych. Kraj zamieszkuje 8 milionów ludzi.

Oznacza to, że koszty homeopatii, razem z innymi 4 terapiami komplementarnymi, będą teraz pokrywane przez podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Ten rodzaj leczenia był początkowo przedmiotem testów, które do roku 2017 miały wykazać jego „skuteczność, opłacalność oraz trwałość”. Minister Spraw Wewnętrznych Didier Burkhalter uznał jednak, że „niemożliwym jest przedstawienie takiego kompleksowego dowodu”. Ministerstwo wyraziło więc zgodę na pokrywanie kosztów leczenia ze środków obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego pod warunkiem, że jest ono przepisane przez lekarza.

Propozycja rządu zawiera również zapisy zwiększające ilość badań i szkoleń z tej dziedziny. Poza refundacją kosztów leczenia uznawane będą również dyplomy osób niebędących lekarzami i praktykujących terapie alternatywne. Przewidziana jest również większa współpraca pomiędzy medycyną konwencjonalną oraz alternatywną.

Równocześnie środowisko lekarskie poparło decyzję poddania tych metod leczenia międzynarodowym badaniom naukowym, a zwolennicy medycyny alternatywnej uznali to za szansę na uzyskanie sprawiedliwej oceny.

Hansueli Albonico, przewodniczący Union of Associations of Swiss Physicians for Complementary Medicine (Związek Stowarzyszeń Lekarzy Szwajcarskich na rzecz Medycyny Komplementarnej), zauważył, że praktykujący medycynę alternatywną są „pewni” wyniku analiz, biorąc pod uwagę „rzetelne dane z dotychczas przeprowadzonych badań naukowych, w tym 2 tysiącach testów klinicznych”.

W Szwajcarii, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, przypada najwięcej praktyków medycyny komplementarnej na świecie – 17 200 zarejestrowanych u ubezpieczycieli zdrowotnych. Główną przyczyną jest fakt pokrywania wydatków na terapie alternatywne przez pakiety ubezpieczeniowe. Albonico twierdzi, że kolejnym krokiem powinno być rozszerzenia zakresu działania tego rodzaju medycyny.

Poza homeopatią podstawowe obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa obecnie w Szwajcarii: medycynę holistyczną, neuralterapię, ziołolecznictwo oraz tradycyjną medycynę chińską (łącznie z akupunkturą, chińskim ziołolecznictwem, masażami, ćwiczeniami oraz dietetyką).

Tłumaczenie: Natalia Szpak
Źródło oryginalne: AurumProject.org.au
Źródło polskie: DobreWiadomosci.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Tallis Keeton 02.07.2019 03:41

    Oto co znaczy prawdziwie wolny kraj, nie dość że referendum mają w wielu sprawach to jeszcze nawet w sprawie wyboru leczenia. A u nas pewnie będzie przymusowe szczepienie 😀 Obowiązkowe szczepienie może sobie być pod warunkiem, że obowiązkowa jest też rejestracja NOPów, oraz cywilna i karna odpowiedzialność lekarzy za efekty.

  2. gajowy 02.07.2019 10:44

    „niemożliwym jest przedstawienie takiego kompleksowego dowodu” – Medycyna nie jest nauką ścisłą więc nie ma mowy o żadnych dowodach.
    Pod nazwą “dowodów” kryją się po prostu wysokobudżetowe badania na które stać tylko najbogatsze firmy. (Ci nie dysponujący budzetem rzędu setek mln dolarów mają zamilknąć) Na szczęście szwajcarzy są na tyle madrzy by nie dyskutowac o “dowodach” tylko prostymi testami sprawdzić praktyczną skuteczność.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.