Szwajcaria zamyka portal dżihadystów

Opublikowano: 20.11.2014 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 524

Szwajcarskie władze zamknęły stronę internetową uważaną przez ekspertów ds. terroryzmu za jeden z głównych portali służący rekrutowaniu dżihadystów.

Strona Ansar-Ghuraba, założona przez mieszkańca miasta Yverdons-les-Bains położonego w kantonie Vaud została zamknięta po akcji policji federalnej. Materiały zawarte na stronie były krytykowane za szerzenie propagandy oraz poszukiwania wsparcia dla Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku (ISIL). Samo ISIL zostało wpisane na listę organizacji terrorystycznych w zeszłym miesiącu.

Komunikat na stronie głosi, że „strona została zdjęta z powodu problemów z władzami kraju”. Sama siebie opisuje jako pierwszy „wolny, niezależny oraz niesekciarski muzułmański portal społecznościowy”. Jako swojego logo używa lwa z podpisem „Żyjemy i umieramy jak lwy”.

W sierpniu tego roku założyciel strony udzielił wstępnej zgodny stacji RTS na wywiad, jednak później wycofał się ze swojej deklaracji. Tłumaczył to faktem, że jego dom został przeszukany przez policję na kilka dni przed planowanym wywiadem. W wyniku tego przeszukania strona została zamknięta. RTS dodaje także, że założyciel strony przekazywał pieniądze do Syrii.

Poczynając od sierpnia wiele stron i forów wspierających Państwo Islamskie na Facebooku, Twitterze oraz innych portalach zostało zamkniętych w Szwajcarii. Na początku października szwajcarski rząd idąc za przykładem Niemiec zakazał działalności tej grupy oraz wszelkich form wspierania jej w samej Szwajcarii, jak i poza jej granicami. Obejmuje to propagandę, zbieranie funduszy jak również rekrutację nowych członków.

Rząd federalny zdecydował się na ten ruch po informacjach na temat obecności dżihadystów w Szwajcarii, a także pod wpływem informacji o okrucieństwach popełnianych w Syrii włącznie z dekapitacją brytyjskich, francuskich oraz amerykańskich cywilów.

Trzech Irakijczyków zostało aresztowanych w Szwajcarii w marcu tego roku. Byli podejrzani o planowanie ataków terrorystycznych oraz pomoc 40 obywatelom kraju w podróży na Bliski Wschód celem wstąpienia w szeregi ISIL. Jak mówią przedstawiciele rządu, taki rozwój wypadków jest przykładem „wewnętrznego i zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa Szwajcarii”.

Tymczasem w Niemczech oskarżony o wspieranie ISIL muzułmanin został pobity i skopany w areszcie tymczasowym w Stuttgarcie przez współwięźnia kurdyjskiego pochodzenia. Incydent został potwierdzony przez dyrektor więzienia Reginę Grim, a oskarżony o terroryzm, Mohammad A., lat 38, został przeniesiony do szpitala. Przeciwko Kurdowi wszczęto postępowanie związane z okaleczeniem ciała. Także inny współosadzony, Islamil Issa ze Stuttgaru, był już pobity w więzieniu. Z pochodzenia Libańczyk, przebywa od tego czasu w pojedynczej celi. Przed sądem skarży się, że osadzeni w więzieniu Kurdowie nie traktują go dobrze.

Opracowanie: Severus Snape (akapity 1-7), AX (8)
Na podstawie: www.thelocal.ch, m.bild.de
Źródło: Euroislam
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.