Sztuczne wyspy dobrym pomysłem

Opublikowano: 06.06.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1713

Na sztucznych wyspach zbudowanych przez ornitologów w Kwiecewie, Sątopach i Pieckach (woj. warmińsko-mazurskie) jest mnóstwo gniazd, które założyły m.in. rybitwy. Ten gatunek w ostatnich latach zniknął z Mazur, dlatego ornitolodzy nie kryją zadowolenia.

Jak poinformował PAP Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, na każdej sztucznej wyspie ptaki założyły gniazda.

“Największy ruch obserwujemy na wyspie w Pieckach, gdzie jest ponad 300 gniazd, w tym mewy śmieszki i rybitw. Z naszych obserwacji wynika, że rybitwy wróciły też do Kwiecewa i Sątop. Ile dokładnie jest gniazd będziemy wiedzieli wkrótce, po przeprowadzeniu akcji ich liczenia, ale i bez tego jesteśmy bardzo zadowoleni” – przyznał w rozmowie z PAP Menderski i podkreślił, że sukces ten jest tym większy, że od lat na Mazurach rybitwy nie zakładały gniazd, bo nie miały do tego warunków.

Rybitwy zakładają gniazda na wyspach piaszczystych, na ich brzegach, tam gdzie nie ma wysokiej roślinności. Przez lata takie idealne warunki te ptaki znajdowały na wyspach na mazurskich jeziorach, ponieważ wiosną gospodarze umieszczali na wyspach bydło i zabierali je dopiero jesienią. Bydło wyjadało trawę i tworzyły się idealne warunki dla rybitw. Niestety, teraz zwyczaj zawożenia krów na wyspy zanikł, a mazurskie wyspy porosły lasami. Dlatego ornitolodzy postanowili wybudować ptakom sztuczne wyspy, na co uzyskali unijne wsparcie, gdyż koszt usypania jednej takiej wyspy to ok. 200 tys. zł.

Projekt olsztyńskich ornitologów był pionierski, ponieważ w Polsce i Europie zwykło się tworzyć dla rybitw wyspy pływające – tratwy czy pływające pomosty, ostatnio nawet przystosowano do tego celu starą barkę. Sztuczne wyspy dla tych ptaków usypywano natomiast w USA, tam pomysł ten się sprawdził.

Ornitolodzy z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków od trzech lat prowadzą monitoring bytowania rybitw rzecznych w Warmińsko-Mazurskiem. Z ich obserwacji przed zbudowaniem wysp wynikało, że ptaki te żyły w siedmiu koloniach, w sumie ich liczebność oszacowano na 420-450 par.

Rybitwy rzeczne w Polsce są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. luzak1977 06.06.2013 15:50

    Ta pilnują ptaków, sztuczne wyspy, a robić ni ma komu.
    To tak jak z filozofami – są, ale nic nie robią.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.