Sztuczna inteligencja wejdzie na brytyjskie porodówki

Opublikowano: 04.07.2025 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 421

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system AI, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów. Sztuczna inteligencja pojawi się m.in. na salach porodowych.

Narzędzie działające na podstawie tzw. systemu wczesnego ostrzegania będzie analizować ogromne ilości danych medycznych. I będą sygnalizować nieprawidłowości, zanim dojdzie do poważniejszych problemów.

Nowa technologia wykorzystuje dane z tzw. NHS Federated Data Platform. To bezpieczna infrastruktura, która umożliwia dostęp do informacji medycznych w jednym miejscu. Sztuczna inteligencja przeanalizuje m.in. raporty składane przez personel medyczny, rutynowe dane szpitalne oraz wyniki leczenia, aby wychwycić niepokojące wzorce.

W przypadku wykrycia anomalii system automatycznie powiadomi Care Quality Commission, czyli brytyjski odpowiednik inspekcji sanitarnej, która natychmiast skieruje zespół inspektorów do szpitala. Ponadto dzięki szybkiej reakcji i precyzyjnemu monitorowaniu możliwe będzie sprawne zidentyfikowanie przyczyny problemu oraz podjęcie niezbędnych działań naprawczych.

Wśród pierwszych zastosowań znajdzie się monitorowanie usług położniczych. Już od listopada system będzie wykorzystywany w trustach NHS do wykrywania m.in. podwyższonych wskaźników porodu martwego i uszkodzeń mózgu u noworodków.

W ostatnich latach NHS zmaga się z wieloma kryzysami. Szczególne obawy budziły skandale związane z opieką psychiatryczną i położniczą. W odpowiedzi rząd zapowiedział narodowe śledztwo w sprawie usług położniczych oraz wdrożenie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo i odpowiedzialność placówek.

Jak stwierdził minister zdrowia i opieki społecznej Wes Streeting, nawet pojedynczy błąd w opiece to o jeden za dużo. System wczesnego ostrzegania pozwoli wykrywać zagrożenia, zanim doprowadzą one do tragedii. Ta technologia ma realnie ratować życie. Co więcej, współpraca między systemem a instytucją gwarantuje, że sytuacje kryzysowe zostaną szybko opanowane, a pacjenci otrzymają odpowiednią opiekę. W efekcie takie rozwiązanie znacząco podnosi bezpieczeństwo i jakość usług medycznych.

Wdrażany system czyni Anglię pierwszym krajem na świecie, który wykorzysta AI do identyfikowania problemów w służbie zdrowia na taką skalę. Bo bezpieczeństwo pacjentów jest najważniejsze. Inicjatywa wpisuje się w szeroko zakrojony plan reformy brytyjskiej służby zdrowia. Ten system opiera się na trzech filarach: cyfryzacji, poprawie jakości opieki i zwiększeniu udziału pacjenta w leczeniu.

Profesor Meghana Pandit, współprzewodniczący ds. opieki wtórnej w NHS England, dodała, że zastosowanie AI przyspieszy reakcje na zagrożenia i podniesie poziom opieki. Ten projekt to jedno z najambitniejszych podejść do poprawy bezpieczeństwa pacjentów na świecie, łączące zaawansowaną technologię z realną zmianą w sposobie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Autorstwo: Miłosz Magrzyk
Źródło: PolishExpress.co.uk

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć „Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji „Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.