Sztuczna inteligencja szuka kraterów na Księżycu

Opublikowano: 29.03.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 603

Przyszła baza na Księżycu może zostać zbudowana w jednym w kraterów, co pozwoli osłonić ją od szkodliwego promieniowania kosmicznego. Dzięki sztucznej inteligencji liczba znanych nam kraterów księżycowych właśnie dwukrotnie się powiększyła.

Ari Silburt z Penn State University i Mohamad Ali-Dib z University of Toronto najpierw nauczyli sztuczną inteligencję rozpoznawać kratery o średnicy większej niż 5 kilometrów, a następnie wgrali do systemu 90 000 zdjęć powierzchni Księżyca i nakazali sieci neuronowej poszukiwanie kraterów. W ciągu kilku godzin maszyna zidentyfikowała 6883 nieznane dotychczas kratery. Silburt i Ali-Dib uważają, że ich program ma znacznie większe możliwości. “Po jego udoskonaleniu możemy odkryć setki tysięcy kraterów o średnicy mniejszej niż 5 kilometrów” – powiedział doktor Silburt.

Maszyna została nauczona rozpoznawania krawędzi krateru, a gdy takie zidentyfikowała, porównywała znalezisko z bazą danych zawierających informacje o znanych kraterach. Wykorzystywała te dane do potwierdzenia kształtu zauważonego obiektu oraz stwierdzenia, czy ma do czynienia z nowym czy już ze znanym kraterem. Dzięki temu była tez w stanie odróżnić kratery od innych struktur na powierzchni Srebrnego Globu.

Praca nie przebiegała bezproblemowo. Wiadomo, że SI czasami się myliła, nie zauważała niektórych kraterów oraz identyfikowała jako kratery struktury, które kraterami nie były. W przypadku około 25% kraterów system podawał niedokładne dane co do ich lokalizacji. Błędy te zmusiły badaczy do weryfikowania każdej informacji przekazanej przez system.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: DailyMail.co.uk
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.