Sztuczna inteligencja przeprowadziła syntezę jądrową

Opublikowano: 21.02.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1472

Fuzja jądrowa to potencjalnie nieograniczone i zrównoważone źródło czystej energii. Wymaga ono jednak opanowania złożonej fizyki, która zachodzi wewnątrz reaktora. Jedną z głównych przeszkód jest skuteczna kontrola niestabilnej i przegrzanej plazmy w reaktorze. Naukowcy ze Szwajcarii twierdzą, że zdołali rozwiązać ten problem.

Współpraca pomiędzy Szwajcarskim Centrum Plazmy EPFL (SPC) a firmą badawczą zajmującą się sztuczną inteligencją (AI) DeepMind, doprowadziła do stworzenia systemu uczenia maszynowego, potrafiącego badać niuanse zachowania i kontroli plazmy w tokamaku. Jest to urządzenie w kształcie pączka, które wykorzystuje szereg cewek magnetycznych umieszczonych wokół reaktora do kontrolowania i manipulowania plazmą.

Cewki wymagają ogromnej liczby precyzyjnych regulacji napięcia dochodzących do tysięcy razy na sekundę, aby skutecznie utrzymać plazmę w polu magnetycznym. Aby więc podtrzymać reakcje syntezy jądrowej – co wiąże się z utrzymywaniem plazmy na stałym poziomie setek milionów stopni Celsjusza – potrzebne są złożone, wielopoziomowe systemy do napędzania cewek.

W nowym badaniu naukowcy wykazali, że jeden system sztucznej inteligencji może samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem. Aby osiągnąć ten cel, naukowcy przeszkolili AI w symulatorze tokamaka metodą prób i błędów. Dzięki temu algorytm nauczył się poruszać się w złożoności magnetycznego ograniczenia plazmy. Po zakończeniu szkolenia AI została przetestowana w realnym świecie.

Sterując tokamakiem SPC (TCV) o zmiennej konfiguracji, system RL nadawał plazmie wewnątrz reaktora różne formy, w tym jedną nigdy wcześniej nie widzianą. Naukowcy określili ją mianem stabilizujących „kropelek”. Oprócz zwykłych kształtów sztuczna inteligencja potrafiła stworzyć zaawansowane konfiguracje „trójkąta ujemnego” i „płatka śniegu”. Każda z tych manifestacji ma inny potencjał energetyczny w przyszłości, jeśli będziemy w stanie podtrzymać reakcje fuzji.

Badacze uważają, że wykorzystanie AI w procesie syntezy jądrowej fundamentalnie zmieni przyszłość zaawansowanych systemów kontroli plazmy w reaktorach termojądrowych. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature”.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.