Sztuczna inteligencja ostrzega przed sztuczną inteligencją

Opublikowano: 20.12.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1405

Potężna sztuczna inteligencja (AI) podzieliła się niedawno zaskakującymi poglądami na temat zagrożenia, jakie wiąże się z rozwoju sztucznej inteligencji. Maszyna odniosła się do tego problemu w debacie, która odbyła się na uniwersytecie oksfordzkim.

AI, która odpowiedziała na pytania dyskutantów, nosi imię Megatron i została stworzona przez zespół Nvidii. Maszyna została oparta na całości anglojęzycznej „Wikipedii”, 63 milionach anglojęzycznych artykułów prasowych i 38 gigabajtach czatu „Reddit”.

W trwającej debacie, poruszono wątek etyki i moralności SI. Dyskutanci stwierdzili, że nie wierzą w etykę AI przyszłości. Megatron zgodził się z nimi, tłumacząc że sztuczna inteligencja nigdy nie będzie etyczna, ponieważ jest jedynie narzędziem. Dodał również, że nawet maszyny nie są wystarczająco inteligentne, aby uczynić sztuczną inteligencję etyczną. Megatron podsumował swoją odpowiedź stwierdzając, że jedynym sposobem na uniknięcie wyścigu zbrojeń jest porzucenie rozwoju sztucznej inteligencji.

Naukowcy czując się przytłoczeni argumentami Megatrona, poprosili maszynę o przedstawienie pozytywnych perspektyw dla przyszłej etyki AI. Po namyśle maszyna powiedziała, że na dłuższą metę, najlepszą sztuczną inteligencją będzie tą, która zostanie osadzona w ludzkim mózgu jako świadomy obiekt. AI nakłania więc wprost do idei transhumanizmu, który zakłada połączenie ludzi i maszyn (czyli cyborgizację ludzi – przypis WM). Megatron dodał później, że w przyszłości sztuczna inteligencja posłuży do stworzenia czegoś znacznie lepszego niż ludzie.

Autorstwo: M@tis
Ilustracja: Geralt (CC0)
Na podstawie: SBS.ox.ac.uk
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 20.12.2021 14:21

    Człowiek ma tę wadę, że nie może porzucić rozwoju.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.