Sztuczna inteligencja nauczyła się zabijać ludzi w grach wideo

Opublikowano: 06.02.2020 | Kategorie: Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1642

Rozwój sztucznej inteligencji budzi obawy wśród wielu ludzi na całym świecie. Podczas gdy coraz szersze grono naukowców domaga się wstrzymania prac nad SI, dwaj studenci informatyki z Carnegie Mellon University stworzyli inteligentnego bota, którego nauczono poruszać się w trójwymiarowym środowisku w grze komputerowej i zabijać jak największą liczbę przeciwników.

Do nauki tego oprogramowania wykorzystano technikę uczenia maszynowego (tzw. deep learning). Inteligentny bot nawigował po planszy w starej, lecz wciąż popularnej grze wideo “Doom”, zbierał przedmioty, broń, amunicję i apteczki, za co otrzymywał punkty. Podobnie było w przypadku zabijania swoich przeciwników, którymi byli zarówno ludzcy gracze, jak i “zwykłe” boty. Punkty odejmowano za każde otrzymane obrażenia i śmierć.

Z każdą rozgrywką, sztuczna inteligencja osiągała coraz lepsze wyniki. Bot dość łatwo potrafił poruszać się w trójwymiarowym pikselowym świecie, gromadzić zapasy broni i eliminować wrogów. Wyróżniał się niezwykłą celnością. System został porównany do prawdziwej maszyny do zabijania.

Oprogramowanie było tak skuteczne, że wywołało obawy wielu ludzi. Możliwości sztucznej inteligencji zostały wyraźnie przedstawione w wirtualnym świecie. Skoro bot potrafił przemieszczać się po wirtualnym świecie, z pewnością stanowiłby równie wielkie zagrożenie w naszym świecie rzeczywistym. W szczególności, niebezpiecznie brzmi kwestia “nagradzania” SI za każdego zabitego przeciwnika. Uzbrojona inteligentna maszyna, wysłana na pole walki, mogłaby wpaść w swego rodzaju szał zabijania i zaczęłaby eliminować każdą żywą istotę, w tym zwierzęta i swoich sojuszników, za co otrzymywałaby “punkty” niczym w grze komputerowej, co dodatkowo zachęcałoby ją do dalszego zabijania.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szwęda 06.02.2020 12:28

  Nie istnieje nic takiego jak sztuczna inteligencja. To pojęcie zostało stworzone w czysto marketingowych, komercyjnych celach żeby wydatnie zwiększyć sprzedaż całej masy produktów począwszy od gier komputerowych, programów użytkowych a skończywszy na różnego rodzaju sprzętach, czy gadżetach w urządzeniach, różnorakich funkcjach (sztucznie potrzebnych) w samochodach itd, itp. Istnieje tylko program, który wykorzystuje zebrane dane i maszyna, która to wykonuje – to nie ma nic wspólnego z inteligencją, do której między innymi niezbędna jest samoświadomość, uczucia wyższe itd.

 2. Remigiusz 06.02.2020 19:40

  do Szwęda Jeszcze nie… ale zalążek już powstał , i co dalej? co z komputerami kwantowymi (ich obliczeń i zachowań nie jesteśmy w stanie kontrolować…)(czy myślisz że ktoś to zastopuje ? ) a to dopiero początek ich wykorzystania.. mało kto z nas patrzy na konsekwencje w przód na 5,10,15,…50 lat (zastosowanych) technologii. Być może twoja racja jest ,,bardziejsza” na teraz , lecz rozwój technologii komputerowej jest teraz tak szybki że prawie niemożliwy do opanowania i przyswojenia nawet dla bardzo,bardzo kumatych w temacie. Mówię o eksperymentach z SI..Kto zabroni bogatemu.
  Wiem że ludzka inteligencja na (w tej chwili) przewyższa tą sztuczną, tylko że ta sztuczna potrzebuje 0,1 godziny na nauczenie się tego na co my potrzebujemy miesięcy,lat? I nadal się uczy… w internecie nic nie ginie…:-)
  Tzw. podstawowe prawa robotyki nie dotyczą ludzi i tu jest cały problem. Jeśli dojdzie kiedyś do wojny ludzie – maszyna to będzie tylko winą głupich lub zachłannych ludzi a nie maszyn (programów) jak wolisz. Myślenie kreatywne…. już jesteśmy w d..e za maszynami,i niech teraz jakiś ,,czub” poz- cala wszystko (tzn. te najgorsze dla nas opcje razem jako opcjonalną alternatywę..) mamy przesrane , jedyna nadzieja w myślący na 5,10,15…50 na przód ludziach.Pozdrawiam

 3. Remigiusz 06.02.2020 20:10

  Przepraszam w ostatnich zdaniach ostatniego postu nie dopisałem- chodzi o zdanie ,,jedyna nadzieja w myślących na 5,10,15…50 na przód ludziach … i tu wyprostowanie- ( którzy chcą naszego rozwoju a nie tylko wydymać na kasę lub dla władzy)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.