Sztuczna inteligencja może wywołać masowe bezrobocie

Opublikowano: 24.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Pojawienie się robotyki i sztucznej inteligencji to zapowiedź czwartej rewolucji przemysłowej. Od lat ostrzega się, że powszechna automatyzacja zawodów może zapoczątkować falę bezrobocia. Analityk z Banku Anglii sugeruje, aby ludzie jak najszybciej przygotowali się na wielkie zmiany na rynku pracy.

Andy Haldane twierdzi, że Wielka Brytania będzie potrzebowała „rewolucji umiejętności”, gdyż w przeciwnym wypadku, wielu pracowników skończy na bezrobociu. Innymi słowy – skoro roboty i algorytmy komputerowe już dziś potrafią wykonywać różne zawody, człowiek będzie musiał stale podnosić swoje kwalifikacje. W przeciwnym wypadku będzie narażony na „technologiczne bezrobocie”.

Analityk Banku Anglii twierdzi, że należy wyciągnąć wnioski z historii, ponieważ nadchodząca rewolucja przemysłowa będzie miała ogromny wpływ na rynek pracy. Społeczeństwo powinno przygotować się na pojawienie się nowych zawodów, które powstaną właśnie w odpowiedzi na powszechną automatyzację. Wielka Brytania powołała właśnie radę doradczą, która pozwoli upewnić się, że ludzie będą gotowi na nadchodzące zmiany.

W czwartej rewolucji przemysłowej nastąpi prawdziwa konkurencja między ludźmi a maszynami. Roboty i sztuczna inteligencja już dziś odbierają pracę, ponieważ postrzegane są jako doskonała alternatywa dla „ludzkiego pracownika” – są wydajniejsze w pracy i tańsze w utrzymaniu. Ale przyszłe maszyny i algorytmy będą mogły zastąpić nawet dobrze wykwalifikowanych pracowników w pracy umysłowej.

Specjaliści na całym świecie ostrzegają przed masowym bezrobociem. Padały już propozycje, aby powstały specjalne miejsca pracy, przeznaczone wyłącznie dla ludzi. Inni wskazują na konieczność ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i coraz więcej mówi się o wprowadzeniu bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o