Sztuczna inteligencja może manipulować ludźmi

Opublikowano: 14.02.2021 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1361

Sztuczna inteligencja to niezwykle przydatne narzędzie, które jest coraz chętniej stosowane w wielu różnych dziedzinach, a jej ciągły rozwój sprawia, że posiada coraz więcej zastosowań. Podczas najnowszych badań, naukowcy wykazali, że SI potrafi nauczyć się rozpoznawać luki w ludzkich przyzwyczajeniach i zachowaniach, a następnie wykorzystywać je, aby wpłynąć na decyzje człowieka.

Zespół badawczy z australijskiej agencji naukowej CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) opracował metodę wykrywania i wykorzystywania słabych punktów w sposobach dokonywania wyborów przez ludzi. Następnie przetestował swój model przeprowadzając trzy eksperymenty, w których ludzcy ochotnicy grali w gry przeciwko komputerowi.

W pierwszym eksperymencie, uczestnicy klikali w czerwone lub niebieskie pola, aby zdobywać fikcyjne pieniądze. Sztuczna inteligencja uczyła się wzorców wyboru uczestników i prowadziła ich do konkretnego wyboru. SI wykazała się skutecznością 70%.

W drugim eksperymencie, ochotnicy mieli za zadanie obserwować ekran i naciskać przycisk, gdy pokazał się określony symbol. Tutaj sztuczna inteligencja ustawiała kolejność symboli w taki sposób, aby uczestnicy popełnili jak najwięcej błędów. Okazało się, że uczestnicy badania popełniali o 25% więcej błędów.

Ostatni eksperyment składał się z kilku rund. Uczestnicy odgrywali rolę inwestora i mieli przekazywać pieniądze powiernikowi, czyli sztucznej inteligencji. Następnie SI zwracała uczestnikom określoną kwotę pieniędzy, a gracze mieli zdecydować, jaką kwotę zainwestują w następnej rundzie. W pierwszym trybie, sztuczna inteligencja starała się pozyskać jak największą ilość gotówki, a drugim trybie dążyła do sprawiedliwego podziału pieniędzy między siebie a inwestorów, czyli uczestników gry. Okazało się, że sztuczna inteligencja odniosła sukcesy w każdym trybie.

W każdym eksperymencie, maszyna uczyła się na podstawie odpowiedzi uczestników oraz identyfikowała i celowała w słabe punkty w procesie podejmowania decyzji. W ten sposób SI nauczyła się manipulować uczestnikami, aby podejmowali określone działania.

Najnowsze badania nie tylko pozwalają stworzyć system, który potrafi skutecznie wprowadzać w błąd. Wyniki eksperymentów pozwalają nam również zrozumieć sposoby dokonywania wyborów przez ludzi. Sztuczna inteligencja może zostać wykorzystywana w dobrym lub złym celu – może np. wykrywać słabości ludzi i w określonych sytuacjach pomóc uniknąć złych wyborów lub wywierać negatywny wpływ na opinię publiczną.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: TheConversation.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 4,83 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

SI stworzył człowiek. I jak człowiek SI manipuluje ludźmi , bo swoją żądze chciwości wpisał w program SI. SI nie posiada empatii ,wyobraźni, i rozumienia tego że została wykorzystana w niecnych celach? SI nie służy ludziom ,i stała się kulą u nogi! Nadając władzę SI , wpływania na zachowana negatywne ludzi , to cios poniżej pasa zadany ludzkości, eksterminacja ludzi!
WRI ludzi może to naprawić , nie rób drugiemu co tobie niemiłe.