Sztuczna inteligencja lepiej wykrywa raka piersi od lekarzy

Opublikowano: 05.01.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1681

System sztucznej inteligencji, opracowany przy pomocy amerykańskiej firmy Google, prześcignął ekspertów w dokładności analizy kobiecych zdjęć rentgenowskich i diagnozie raka piersi – czytamy na stronie przedsiębiorstwa.

Przedstawiciele Google we współpracy z brytyjską firmą DeepMind, która zajmuje się sztuczną inteligencją, centrum Cancer Research UK Imperial Centre, amerykańskim uniwersytetem Northwestern University i szpitalem Royal Surrey County Hospital w brytyjskim Guildford przeprowadzili badanie, w czasie którego użyli systemu sztucznej inteligencji do wykrywania raka.

Po ustawieniu i zapoznaniu się z jego funkcjonowaniem model sztucznej inteligencji został wykorzystany do analizy zdjęć rentgenowskich ponad 25 tysięcy kobiet w Wielkiej Brytanii i trzech tysięcy kobiet w Stanach Zjednoczonych. W czasie tego badania system Google dał o 5,7 procent mniej niż amerykańscy radiolodzy fałszywie pozytywnych diagnoz i o 1,2 procent mniej niż eksperci w Wielkiej Brytanii. Liczba negatywnie fałszywych diagnoz zmniejszyła się z kolei o 9,4 procent i 2,7 procent odpowiednio.

„Te dane pokazują, że nasz model sztucznej inteligencji wykrył raka piersi na podstawie wyników mammografii z większą dokładnością i mniejszą ilością fałszywie pozytywnych i fałszywie negatywnych wyników niż eksperci” – głos oświadczenie Google.

Przedsiębiorstwo zauważa, że ten model sztucznej inteligencji może poprawić dokładność i skuteczność programów badań, a także „skrócić czas oczekiwania i stres dla pacjentów”. W celu jego zastosowaniu w leczeniu pacjentów trzeba jeszcze przeprowadzić szereg badań klinicznych, a także otrzymać pozwolenie od stosownych organów władzy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. SirNick 05.01.2020 17:52

    …”W czasie tego badania system Google dał o 5,7 procent mniej niż amerykańscy radiolodzy fałszywie pozytywnych diagnoz”….

    Wow! Faktycznie lepiej wykrywa – szok!! :)).
    A tak na serio to wynika z tego, że na 100 diagnoz jak było np. 20 fałszywych pozytywnie przez radiologów to google dało 19 czyli o 1 mniej.
    Kluczowe więc pytanie: Jaki był % fałszywie postawionych diagnoz pozytywnych?
    Bo jeśli radiolodzy się mylą mniej niż 10% to praktycznie znikoma różnica.
    Jedyne co na duży ale to b. duży + że wydajność radykalnie wzrośnie w diagnostyce.
    Oby jak najszybciej to dopracowali, aczkolwiek obawy mam co do możliwości wykorzystania to w innych (ukrytych i niekoniecznie pozytywnych) celach, jak to historia ciągle pokazuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.