Szok żywnościowy

Opublikowano: 13.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2308

Yara International, która działa w ponad 60 krajach, kupuje znaczne ilości podstawowych surowców z Rosji. Szef Yara, Svein Tore Holsether, powiedział BBC: „Byliśmy w trudnej sytuacji już przed wojną, a teraz mamy dodatkowe zakłócenia w łańcuchach dostaw i zbliżamy się do najważniejszej części tego sezonu dla półkuli północnej, gdzie wiele nawozów musi się przemieszczać, a to prawdopodobnie będzie miało wpływ”. Kontynuował: „Dla mnie nie jest ważne, czy czeka nas globalny kryzys żywnościowy, ale to, jak duży będzie ten kryzys”.

Rosja jest nie tylko producentem około 15% nawozów na świecie, ale również ogromnych ilości składników odżywczych, takich jak potas i fosforany – kluczowe składniki nawozów. Holsether powiedział: „Połowa ludności świata otrzymuje żywność dzięki nawozom i jeżeli zostaną one usunięte z pól w przypadku niektórych upraw, [wydajność] spadnie o 50%”.

W rzeczywistości Yara należy do wielkich międzynarodowych karteli nawozowych, które gwałtownie podniosły ceny nawozów, pozostając poza zasięgiem wielu rolników, zanim Rosja podjęła jakiekolwiek działania zbrojne przeciwko Ukrainie. Inne firmy należące do kartelu wprowadziły również cła karne na eksport nawozów z Rosji i kilku innych krajów.

Szok żywnościowy ma także inne przyczyny. Susza obejmuje obecnie 59% powierzchni Stanów Zjednoczonych i północnego Meksyku. Dziennik rolniczy AgWeb z 6 marca cytuje Brada Rippeya, meteorologa z USDA: „Zdecydowanie największym problemem jest pas pszenicy. Jeśli spojrzeć na warunki upraw w obszarach, gdzie uprawy zaczynają aktywnie rosnąć, są one absolutnie okropne”. Mówi on, że warunki są bardzo złe od Kansas do Teksasu, zarówno dla pszenicy, jak i dla traw pastwiskowych. „W Teksasie trzy czwarte upraw pszenicy ozimej oceniono jako znajdujące się w bardzo złym stanie. Prawie tyle samo jest użytków zielonych i pastwisk – 69% z nich jest obecnie oceniane jako bardzo słabe lub słabe, a wilgotność gleby w Kansas, Oklahomie i Teksasie jest bardzo słaba lub słaba. Co najmniej 75% jest bardzo krótka lub krótka pod koniec lutego”.

Zmniejsza się również ilość pszenicy w Chinach. Minister rolnictwa i spraw wiejskich Tang Renjian powiedział prasie 7 marca, że zbiory pszenicy ozimej w Chinach na przełomie czerwca i lipca będą słabe. „Nie tak dawno temu udaliśmy się do zwykłych ludzi, aby przeprowadzić badania i wielu ekspertów i techników rolniczych powiedziało nam, że warunki zbiorów w tym roku mogą być najgorsze w historii” – powiedział Reutersowi. „Tegoroczna produkcja zboża rzeczywiście stoi w obliczu ogromnych trudności”. Szacuje się, że zbiory pszenicy ozimej spadną o 20% w stosunku do ubiegłorocznych.

David Beasley ze Światowego Programu Żywnościowego ONZ napisał w artykule pt. „The Ukraine War Could Leave Hundreds of Millions Hungry Around the World” („Wojna na Ukrainie może pozostawić setki milionów głodujących na całym świecie”), opublikowanym w „Washington Post” 8 marca: „Od 2019 r. do dziś liczba osób na skraju głodu wzrosła z 27 mln do 44 mln. Dodatkowe 232 miliony osób znajduje się o krok od tej kategorii. W zeszłym roku WFP pomógł około 128 milionom tych osób, udzielając im pomocy pieniężnej i żywnościowej. Liczby te są napędzane przez konflikty, zmiany klimatyczne, COVID-19, a teraz, w coraz większym stopniu, przez koszty”.

Źródło oryginalne: Larouchepub.com
Źródło polskie: Nieznane.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. pikpok 13.03.2022 14:22

  Czyli wszystko zgodnie z planem ,,globalistów” ? Oczywiście ,,chiński system” jest zabezpieczony odpowiednimi umowami z Rosją !
  @Admin, gwiazdki miały chyba większy sens niż te łapki.

 2. elroman 13.03.2022 15:02

  Podobno sankcje zostały nałożone na Rosję, a wychodzi na to że na nas.

 3. Szwęda 13.03.2022 17:51

  Najlepiej jakby ludzkość czym prędzej wogóle zrezygnowała z nawozów sztucznych i przeszła w produkcji rolnej i spożywczej z ilości na jakość, bo prawdziwa pandemia trwa i rozpędza się, pandemia nowotworów zlośliwych!!!

 4. rici 13.03.2022 22:24

  Glowna przyczyna nowotworow jest promieniowanie radioaktywne, wystarczy porownac sobie statystyki , od kiedy wzroslo zachorowanie na nowotwory, i od kiedy zaczeto przeprowadzac doswiadczenia z bombami atomowymi i otwierac elektrownie atomowe.
  A ostatni wzrost zachorowan, to wynik awarii elektrowni w Fukushimie, i spuszczenie napromieniowanej wody do morza, gdzie rozeszla sie po calym swiecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.