Szlakiem skarbów wawelskich

Opublikowano: 02.10.2022 | Kategorie: Audycje

Liczba wyświetleń: 218

Po wybuchu wojny, na początku września 1939 roku na galarze Wisłą z Wawelu wyruszyła ekspedycja ratująca przed zniszczeniem skarby wawelskie, która dotarła w okolice Kazimierza Dolnego. Następnie na furmankach pamiątki narodowe były przewiezione przez gospodarzy do Karmanowic, skąd trafiłły przez Wąwolnicę, Wojciechów do Tomaszowic a stamtąd ciężarówkami przekroczyły 17 września granicę Polsko-Rumuńską. 83 lata później, grupa pasjonatów historii i miłośników dwóch kółek, wyruszyła rowerami z Karmanowic do Wojciechowa, śladami przewożenia skarbów wawelskich, chcąc uhonorować bohaterskich rolników. Na trasie między innymi odwiedzili ostatniego żyjącego uczestnika wyprawy, było wspólne słuchanie reportażu Marii Brzezińskiej z 1973 roku, którego bohaterami byli gospodarze ratujący skarby. Uczestnicy rajdu postanowili też odnaleźć miejsce postoju skarbów w Wojciechowie i rodzinę jednego z uczestników akcji przewożenia skarbów z okolic Wojciechowa. Są plany, aby w przyszłym roku, powstała na odcinku od Mięćmierza do Tomaszowic ścieżka rowerowa.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.