Szkoła podstawowa i średnia w Holandii

Opublikowano: 23.05.2024 | Kategorie: Edukacja, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1057

Jak wygląda system edukacji w Holandii? O ile struktura holenderskiego systemu szkolnictwa podstawowego jest prosta, to już opinię zagmatwanej ma struktura systemu szkolnictwa średniego w Holandii. Jak jest faktycznie?

Edukacja w Holandii jest obowiązkowa dla wszystkich dzieci od 5. roku życia do 16. roku życia. Jednak większość dzieci rozpoczyna naukę w szkole podstawowej w wieku 4 lat. Natomiast holenderskie szkoły średnie są podobne do tych w większości innych krajów, z jednym kierunkiem przygotowującym uczniów do edukacji przedzawodowej (VMBO), a drugim do podjęcia studiów uniwersyteckich (VWO).

Główna różnica polega na tym, że w szkołach średnich istnieje trzeci (środkowy) nurt, który przygotowuje uczniów do studiów na uniwersytetach nauk stosowanych (HAVO).

Jak wygląda system edukacji w Holandii?

Do piątego roku życia małe dzieci mogą korzystać z różnych nieobowiązkowych placówek edukacyjnych, jak żłobek, przedszkole. W wieku pięciu (lub nawet 4 lat) dziecko rozpoczyna szkołę podstawową. Składa się ona z ośmiu klas, zwanych groepen (grupy) – do grupy 1 trafiają 4-latkowie, a do 8 chodzą 12-latkowie.

Uczęszczanie do szkoły podstawowej nie jest obowiązkowe aż do grupy 2 (czyli dla dzieci w wieku 5 lat). Nauka w szkole podstawowej twa osiem lat, a uczniowie uczęszczają do niej do 12. roku życia.

Szkoła średnia w Holandii

Jak już wspomnieliśmy, struktura szkolnictwa średniego jest bardziej skomplikowana. Dzieli się ono na trzy rodzaje:

– przedzawodowe szkolnictwo średnie (VMBO), gdzie nauka trwa 4 lata,

– średnie ogólnokształcące (HAVO), gdzie nauka trwa 5 lat. Jest to przygotowanie do bardziej specjalistycznego kształcenia zawodowego. Z niego uczniowie mogą także przejść do kształcenia przeduniwersyteckiego (VWO). Po trzech latach nauki następuje przejście do drugiego etapu, w którym należy wybrać jedną z czterech kombinacji przedmiotów. Uczniowie kończą HAVO w wieku około 17 lat,

– przeduniwersyteckie (VWO), gdzie nauka trwa 6 lat. Ten etap kształcenia rozpoczyna się w 4 klasie, skupia się głównie na wiedzy teoretycznej i przygotowuje uczniów do uzyskania tytułu licencjata (WO) na uniwersytecie badawczym. Każda z czterech kombinacji przedmiotów składa się z części obowiązkowej i opcjonalnej.

Program przeduniwersytecki oferuje szkoła o nazwie „Gimnazjum”, obejmuje on takie przedmioty jak łacina, greka starożytna i kultura klasyczna. Część szkół oferuje także programy dwujęzyczne, a od pierwszej klasy połowa przedmiotów nauczana jest w języku angielskim.

Szkoła w Holandii i w Polsce

System edukacji w Holandii różni się od polskiego. Tak naprawdę przez nacisk na naukę umiejętności praktycznych wśród uczniów holenderskim szkołom bliżej jest do brytyjskiego systemu niż polskiego. Zajęcia prowadzone są z myślą o tym, aby zainteresować uczniów podejmowanym tematem i pomóc mu samodzielnie szukać rozwiązań danego problemu.

Ponadto nacisk na rozwój umiejętności praktycznych pomaga również w rozwoju umiejętności pracy zespołowej i kreatywności.

Z kolei sam problem słabej frekwencji uczniów na zajęciach nie jest w Holandii zauważalny. Holendrzy są nie tylko punktualni, ale też uczciwi (np. uczniowie nie ściągają na egzaminach).

Ponadto w Holandii nie kładzie się nacisku na prace domowe. Panuje tam przekonanie, że dzieci powinny uczyć się w szkole, a w domu muszą skupić się na innych zajęciach, np. na sporcie, rozrywce czy po prostu odpoczynku. Z tego też powodu uczniowie nie zabierają ze sobą do domów po zajęciach podręczników, tylko zostawiają je w szkole, aby móc do nich wrócić na zajęciach następnego dnia.

Co ciekawe nauczanie domowe w Holandii nie cieszy się szczególną popularnością. Okazuje się, że korzysta z niego tylko około 2 000 uczniów.

Autorstwo: Paulina Markowska
Zdjęcie: dassel (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.