Szkodliwy podatek coraz bliżej

Opublikowano: 11.07.2012 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 393

Wszystkie instytucje rządowe zaprzeczają, by zamierzały wprowadzić przymusową opłatę od wartości nieruchomości. Jednak w rzeczywistości prace nad nowym podatkiem trwają. Właściciele mieszkań, działek i domków jednorodzinnych mogą zacząć się bać rujnującego podatku.

O podatku katastralnym pisaliśmy wielokrotnie. To podatek naliczany od wartości nieruchomości. Jego wprowadzenie uderzyłoby we właścicieli mieszkań i domów. W ludzi spłacających kredyty. Także w osoby, które np. oszczędzały na mieszkanie przez wiele lat.

– Podatek od wartości nieruchomości byłby obok podatku dochodowego dodatkowym poważnym ciężarem nałożonym na społeczeństwo. Naliczanie tego podatku jest skomplikowane. Stwarza dodatkowe pole do korupcji – mówi „Codziennej” dr Andrzej Sadowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha. – Nie jest przypadkiem, że Portugalia kilka lat po wprowadzeniu podatku katastralnego wycofała się z tego typu opodatkowania – dodaje ekspert.

Rząd oficjalnie zaprzecza planom wprowadzenia nowego podatku. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania „Codziennej” odsyła do swojego oficjalnego komunikatu z 29 czerwca. „W Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace nad zmianą zasad opodatkowania nieruchomości” – czytamy w komunikacie.

Zaskakującej odpowiedzi udzieliło nam Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. – MRR nie prowadziło i nie prowadzi prac zmierzających do wprowadzenia nowych podatków. Z projektu Założeń Krajowej Polityki Miejskiej nie wynika wprowadzenie żadnego nowego podatku – czytamy w przesłanym nam piśmie.

W dokumencie, na który powołują się urzędnicy, znalazł się jednak fragment „Zreformowanie systemu podatku od nieruchomości (np. poprzez wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości)”. – Stało się tak, gdyż, według wielu ekspertów, w tym międzynarodowych (m.in. z OECD), obecny sposób naliczania podatku od nieruchomości nie należy do najbardziej efektywnych i optymalnych – tłumaczą w przesłanym nam piśmie urzędnicy. Uspokajają, że projekt resortu niczego nie przesądza.

– Fakt, że tego typu zmiany w podatkach są planowane, świadczy o tym, że rząd chce pozyskać kolejne środki na wsparcie administracji urzędniczej – mówi dr Andrzej Sadowski. – Tymczasem w wielu krajach w tej chwili tnie się wydatki na biurokrację. Rząd powinien zacząć szukać faktycznych oszczędności, a nie narzucać Polakom kolejne podatki niemożliwe do zapłacenia – dodaje ekspert.

Autor: pł
Źródło: Gazeta Polska Codziennie i Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

11
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Bimbus
Użytkownik

Czekam z niecierpliwością :-) Może w końcu teletubisie przejrzą na oczęta….

erazm55
Użytkownik
erazm55

Z czegóż mają żyć te niebożęta z samorządów,one mają inne żołądki, większe potrzeby.

MilleniumWinter
Użytkownik
MilleniumWinter

Polska ma OBOWIĄZEK wprowadzenia podatku katastralnego od 1 stycznia 2012 roku. Zobowiązała się do tego przystępując do Unii Europejskiej a odroczenie wprowadzenia podatku było do 31 grudnia 2011. Dlatego od 1 stycznia Polska (czyli MY) płacą miesięcznie wielomilionowe (w euro) kary za jego nie wprowadzenie.

MilleniumWinter
Użytkownik
MilleniumWinter

PS. Wbrew powszechnej opinii samorządy wcale na podatku katastralnym nie zyskają. Rząd już dawno zapowiedział że w momencie wprowadzenia tego podatku obetnie finansowanie szpitali i szkół.

dr_Nos
Użytkownik
dr_Nos

Gazeta “Polska” lubi straszyć, skoro raz w tygodniu odgrzewa ten temat, w którym nic nowego się nie dzieje.
Ten podatek nie jest ani dalej, ani bliżej. Dalej siedzi jako mało konkretny pomysł w podrzędnym ministerialnym dokumencie. I nie piszcie, że wprowadzą ten podatek przez gminy, bo aktualnie maksymalna wysokość podatku od nieruchomości jest ustawowo ograniczona i to na tym poziomie trzeba wprowadzić zmiany, by czarne przepowiednie Gazety “Polskiej” ziściły się.

Staszek
Użytkownik
Staszek

Z tydzień temu w telewizji zapytany przez dziennikarkę o podatek katastralny W.Pawlak oświadczył,że wywaliłby z rządu osoby którym by takie pomysły przychodziły do głowy i w ogóle o takim podatku nie ma mowy.Przekazuję suchy fakt bez jego oceny.

Hanah
Użytkownik

Rząd zaprzecza, że prowadzone są prace nad wprowadzeniem podatku kat…

Jak tego słucham, to przypomina mi się RADIO EREWAŃ :)

słuchacze pytają Radio Erewań “czy to prawda, że na placu czerwonym rozdają samochody?”
Radio Erewań odpowiada – “tak, to prawda, tylko nie na placu czerwonym, a na dworcu centralnym. Nie samochody – ale rowery i nie rozdają – ale kradną”

Takie_tam
Użytkownik
Takie_tam

@Staszek
“W 2007 r. Donald Tusk mówił: “Każde dziecko wie, że wypadków jest więcej, bo jest więcej samochodów, a dobrych dróg nie przybywa. Nieudacznicy z rządu PiS tej prawdy nie pojęli. Zauważyłem też fenomen. Drogi są coraz gorsze, ale na ulicach pojawiły się fotoradary. Polacy mają być kontrolowani w każdym miejscu. Utrudnić ludziom życie do maksimum, a na końcu ich skontrolować wszystkich bez wyjątku. To jest filozofia PiS. Tylko facet który nie ma prawa jazdy, może wydawać pieniądze na fotoradary, a nie na drogi.””
“(…)w połowie sierpnia na polskich drogach zamontowanych zostanie 300 nowych fotoradarów, a mandaty będą przychodziły znacznie szybciej.”
Wkleiłem suchy fakt. Również bez oceny ;)

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Rząd dał przyzwolenie władzom lokalnym na wprowadzenie katastru na własnym terenie ,wszystkie duże ,małe i całkiem malutkie miejscowości dostaną od nowego roku mniej funduszy ale nadrobią to katastrem ,rząd natomiast powie że to nie on że to miejscowi urzędnicy .Niestety władze od sołtysa po prezydenta miasta dostają pensję za zgodą budżetu i przysięgają lojalność władzy co czyni ich psami władzy w terenie, odpowiedzialnymi jak władza centralna.

egzopolityka
Użytkownik

Jedynie masowa odmowa zapłacenia tego podatku może nas uratować.

janpol
Użytkownik

LITOŚCI!!! Myślenie pono nie boli! Podatek od nieruchomości płacimy i tak już od dawna. Tyle tylko, ze jest on liczony od bzdurnych metrów kwadratnych, formy użytkowania i formy własności (np. własność “społeczna” na działalność statutową, gospodarczą, rolniczą itp. bzdury, które kiedyś tam przyszły jakimś durniom do głowy). Podatek katastralny uprości to wszystko i będzie sprawiedliwszy.

WYSOKOŚĆ PODATKU to zupełnie inna sprawa!!! Jeżeli będzie on ustalony na poziomie ok. 0,5 – 1 promila to większość z nas zapłaci mniej więcej tyle samo, zyskają właściciele mniej wartościowych nieruchomości, więcej zapłacą właściciele “pałaców”. I tyla!!! Po co kruszyć kopie o nic. Kto wie czy nie jest to kolejna “wrzuta” dla durniów aby się “żarli” o nic!!!