Szkocja wydała wojnę sklepowym agresorom

Opublikowano: 02.01.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2398

Sprzedawcy detaliczni chcą, by reszta Wielkiej Brytanii poszła w ślady Szkocji i zaostrzyła prawo względem przestępców atakujących personel w sklepach. Odkąd Holyrood wprowadził oddzielną kategorię przestępstwa względem pracowników handlu detalicznego, liczba zgłaszanych przypadków takich napaści wzrosła aż o 50 proc.

Szkoci wprowadzili nową kategorię przestępstwa dotyczącą agresji wobec pracowników handlu detalicznego w sierpniu 2021 roku. To pozwoliło usystematyzować i policzyć liczbę takich ataków, które rok do roku przybierają na sile. Dane zebrane przez Police Scotland, a opublikowane przez dziennik „The Guardian” wykazały, że w 2023 r., do końca listopada, w samej Szkocji zgłoszono aż 2233 napaści. To średnio 203 przypadki agresji względem pracowników sklepów w każdym miesiącu, czyli o 50 proc. więcej niż w roku poprzednim. Ale na napaściach złe statystyki się nie kończą. W tym samym okresie pracownicy zgłosili na policję 2582 groźby lub przypadki obraźliwych zachowań (średnio 235 miesięcznie).

Daniel Johnson z partii szkockich laburzystów, który stoi za zaostrzonym prawem w Szkocji, nie ma wątpliwości, że przestępstwa względem pracowników handlu detalicznego to w Wielkiej Brytanii poważny problem. „W czasie pandemii doskonale zdaliśmy sobie sprawę z naszej zależności od pracowników handlu detalicznego. To był prawdziwy powód wprowadzenia tej ustawy. […] Nikt nie powinien spotykać się z przemocą w pracy. Jednak zaobserwowaliśmy dalszą eskalację tego zjawiska w związku z kradzieżami w sklepach. A kryzys związany z kosztami życia wywołał prawdziwą burzę. Pracownicy handlu detalicznego mówią mi, że ich codzienna rzeczywistość oznacza rutynowe noszenie kamer na ciele w obawie przed przemocą i agresją. Pracownicy są obrzucani obelgami, gdy proszą o udokumentowanie przez klienta swojego wieku, albo otrzymują ciosy, gdy złapią kogoś na podkradaniu ze sklepu” – precyzuje polityk.

Wielu detalistów życzy sobie, żeby podobne, zaostrzone przepisy, zostały wprowadzone na terenie całej Wielkiej Brytanii. Czas jednak pokaże, jak do tych próśb ustosunkuje się rząd Rishiego Sunaka.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.