Liczba wyświetleń: 1558
Na świecie rocznie w zderzeniu ze szklaną architekturą ginie około miliarda ptaków. W Polsce na samych wiatach przystankowych życie traci ich blisko milion. Naklejki z sylwetką drapieżnika są nieskuteczne.
Jak informuje „Portal Samorządowy”, kolizje ze szklanymi budynkami są jedną z głównych przyczyn śmierci ptaków na świecie. Problem wzmaga się, ponieważ na całym świecie rośnie moda na szklane konstrukcje. „To ogromny, realny problem, ale często pomijany, niedostrzegany, marginalizowany” – mówi biolog Adam Zbyryt, jeden z członków Fundacji Szklane Pułapki.
Obok kolizji z samochodami czy śmierci wskutek zetknięcia się z kotami, uderzenie w szklaną przeszkodę stanowi dodatkowy czynnik wpływający na liczebność ptaków. Jak pokazują badania, zagrożone są wszystkie gatunki ptaków, ale najbardziej te, które są blisko człowieka, bytują w miastach: wróble, sikory, drozdy, grubodzioby, pokrzewki, zięby.
Na wiejskich szklanych przystankach komunikacyjnych ptaki rozbijają się również, gdyż za szybą widzą duże obszary zieleni. Dowiodły tego badania, którym przewodziła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, prezeska fundacji, przeprowadzone w latach 2017-18 na południu Polski. Pozwoliły one oszacować liczbę ptaków ginących tylko przez kolizje z wiatami przystankowymi w Polsce – to ok. milion osobników rocznie. Paradoksalnie, badania dowiodły, że dla ptaków widoczniejsze są wiaty pokryte graffiti lub po prostu brudne. Krystalicznie czyste są niewidoczne.
Oprócz kurzu i graffiti istnieją inne, schludniejsze, prostsze sposoby, które pozwalają na rozwiązanie problemu, czyli naklejenie naklejek na szybę, co podkreśla Adam Zbyryt. – Polecamy naklejanie małych, białych kropek o średnicy 10 mm, umieszczanych co 5 cm, w pasach oddalonych od siebie o 10 cm, co powoduje, że ptaki nie próbują się przez nie przeciskać, a szyba staje się przeszkodą – dodaje.
Kiedy przed laty stawiano pierwsze przeszklone budynki oraz ekrany akustyczne, naklejano na nie naklejki z sylwetką latającego drapieżnika. Ale nie są one skuteczne. Okazuje się, że ptaki po prostu oswajają się z nimi.
Uniwersytet w Białymstoku 5 lat temu w nowym, położonym na skraju lasu kampusie oddał do użytku kompleks budynków ze szkła i metalu, o który rozbija się bardzo dużo ptaków. Mieści się tam m.in. Wydział Biologii. Po interwencjach przyrodników, jeszcze w tym roku rozpocznie się oklejanie go.
Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: NowyObywatel.pl