Szklane pułapki

Opublikowano: 28.02.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1808

Na świecie rocznie w zderzeniu ze szklaną architekturą ginie około miliarda ptaków. W Polsce na samych wiatach przystankowych życie traci ich blisko milion. Naklejki z sylwetką drapieżnika są nieskuteczne.

Jak informuje „Portal Samorządowy”, kolizje ze szklanymi budynkami są jedną z głównych przyczyn śmierci ptaków na świecie. Problem wzmaga się, ponieważ na całym świecie rośnie moda na szklane konstrukcje. „To ogromny, realny problem, ale często pomijany, niedostrzegany, marginalizowany” – mówi biolog Adam Zbyryt, jeden z członków Fundacji Szklane Pułapki.

Obok kolizji z samochodami czy śmierci wskutek zetknięcia się z kotami, uderzenie w szklaną przeszkodę stanowi dodatkowy czynnik wpływający na liczebność ptaków. Jak pokazują badania, zagrożone są wszystkie gatunki ptaków, ale najbardziej te, które są blisko człowieka, bytują w miastach: wróble, sikory, drozdy, grubodzioby, pokrzewki, zięby.

Na wiejskich szklanych przystankach komunikacyjnych ptaki rozbijają się również, gdyż za szybą widzą duże obszary zieleni. Dowiodły tego badania, którym przewodziła dr Ewa Zyśk-Gorczyńska, prezeska fundacji, przeprowadzone w latach 2017-18 na południu Polski. Pozwoliły one oszacować liczbę ptaków ginących tylko przez kolizje z wiatami przystankowymi w Polsce – to ok. milion osobników rocznie. Paradoksalnie, badania dowiodły, że dla ptaków widoczniejsze są wiaty pokryte graffiti lub po prostu brudne. Krystalicznie czyste są niewidoczne.

Oprócz kurzu i graffiti istnieją inne, schludniejsze, prostsze sposoby, które pozwalają na rozwiązanie problemu, czyli naklejenie naklejek na szybę, co podkreśla Adam Zbyryt. – Polecamy naklejanie małych, białych kropek o średnicy 10 mm, umieszczanych co 5 cm, w pasach oddalonych od siebie o 10 cm, co powoduje, że ptaki nie próbują się przez nie przeciskać, a szyba staje się przeszkodą – dodaje.

Kiedy przed laty stawiano pierwsze przeszklone budynki oraz ekrany akustyczne, naklejano na nie naklejki z sylwetką latającego drapieżnika. Ale nie są one skuteczne. Okazuje się, że ptaki po prostu oswajają się z nimi.

Uniwersytet w Białymstoku 5 lat temu w nowym, położonym na skraju lasu kampusie oddał do użytku kompleks budynków ze szkła i metalu, o który rozbija się bardzo dużo ptaków. Mieści się tam m.in. Wydział Biologii. Po interwencjach przyrodników, jeszcze w tym roku rozpocznie się oklejanie go.

Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.