Szefowa MEN wycofuje darmowy podręcznik

Opublikowano: 13.01.2017 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 441

“Nasz Elementarz” był jednym z rzeczywistych sukcesów rządu PO-PSL. Darmowy podręcznik do nauczania początkowego zniknie jednak z rynku.

Opracowanie, przygotowanie i wydanie darmowego podręcznika dla dzieci ze szkół podstawowych kosztowało 60 milionów złotych, a także długie godziny pracy i konsultacje wielu ekspertów. Darmowy podręcznik oraz materiały edukacyjne dla podstawówek i — docelowo — gimnazjów, wprowadził w 2014 rząd Donalda Tuska “z myślą o rodzicach, którzy ponoszą ciężar często przesadnych wydatków na szkolne wyprawki dla swoich dzieci”. Wprowadziła go ówczesna minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska. Koszty były ogromne, ale i ulga dla rodzin znacząca. W 2017 roku na darmowe książki do edukacji wczesnoszkolnej oraz resztę “wyprawki” (materiały do nauki języków obcych, zeszyty ćwiczeń i pomoce) załapać się mieli uczniowie przez cały okres nauki w szkole podstawowej i gimnazjum.

Gimnazjum właśnie ustawą zlikwidowano. Anna Zalewska postanowiła także zrezygnować z opracowanego przez ekipę Kluzik-Rostkowskiej darmowego “Naszego Elementarza” do edukacji wczesnoszkolnej. Na razie od września 2017 zabraknie go w pierwszych klasach. Później również w pozostałych. Minister edukacji twierdzi, że “Nasz Elementarz” zostanie zastąpiony innymi podręcznikami przygotowanymi i dotowanymi przez MEN. Nie wiadomo dokładnie, czy nowe podręczniki Zalewskiej po reformie również będą darmowe, ale nawet jeśli tak będzie — ktoś musi je przygotować i wydać, co niesie ze sobą kolejne koszty.

Zwłaszcza, że Zalewska zarzekała się, że podręcznika nie wycofa, bo przecież byłoby to skrajną nieodpowiedzialnością i marnowaniem publicznych pieniędzy. — W sposób oczywisty nie można powiedzieć, że oto wyrzucamy podręcznik do kosza. Nikt, kto gospodaruje publicznymi pieniędzmi, nie może zrobić takich rzeczy — mówiła minister edukacji jeszcze w maju ubiegłego roku.

Autorstwo: Dawid Blum
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. sandvinik 13.01.2017 13:27

  a może po prostu znalazła wolne popołudnie na przeczytanie tego “długie godziny pracy i konsultacje wielu ekspertów” badziewia? ktoś miał to w ręku?

  pomijam że nie chodziło o ulżenie rodzicom tylko danie kasy tym co toto drukowali.

 2. Maximov 13.01.2017 13:48

  Każdego roku rodzice “wyskakiwali z kasy” i to niemałej, na podręczniki, które prawie się nie różnią.
  Ten podręcznik miał zakończyć patologię, która panowała na rynku podręczników.
  Po cholerę tyle podręczników, które, de facto, nie różnią się prawie niczym?
  Podręczników, których później praktycznie nie można było sprzedać.
  Jak widać lobby nadal skutecznie działa… 🙁

 3. 8pasanger 13.01.2017 17:28

  maximov ma rację lobbing wydawnictw co to co rok albo dwa wydaja nowe podręczniki zwyciężył.ROdzice znów będą musieli płacić haracz. Ja rozumiem, że wiedza i metody edukacyjne ewoluują ale nauczyłem się czytać na elementarzu ,,Ala ma kota” i jakoś idzie jak będę miał dzieci to nauczę je czytać z tego elementarza zanim ta cała banda durniów, którym zależy tylko na kasie będzie chciała wciskać kit.

 4. replikant3d 13.01.2017 23:01

  Wy chyba ciągle czegoś nie rozumiecie. Książki nie mają NICZEGO uczyć tylko wprowadzać zamęt i chaos. To tylko gra. Ale ci kretyni z ministerstw sami nie zdają sobie z tego sprawy. Myślicie że te roszady z podręcznikami to przypadek? Polska edukacja jest świadomie rozwalana i niszczona jak wszystko w tym kraju. Tak jak gospodarka. tępakami łatwiej rządzić. Stara prawda znana już w starożytności. NWO pomyślało o wszystkim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.