Szef Partii Pracy wyklucza Corbyna za „antysemityzm”

Opublikowano: 19.11.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2176

71-letni Jeremy Corbyn, jeszcze do tego roku szef brytyjskiej Partii Pracy, został dziś usunięty z parlamentarnej grupy Labour przez nowego przewodniczącego partii Keira Starmera, za brak wystarczającego tępienia antysemityzmu w partii w latach 2015-2020. Po tegorocznym prawicowym zwrocie, Partia Pracy, która za rządów Corbyna próbowała być lewicowa, stoi na skraju wewnętrznego rozpadu.

Jeszcze wczoraj Corbyn myślał, że jego zawieszenie członkostwa partii stało się niebyłe, po korzystnej dlań opinii NEC (Krajowego Komitetu Wykonawczego, instancji kierowniczej Labour), lecz Starmer, zgodnie ze swymi zapowiedziami, postanowił usatysfakcjonować brytyjskie organizacje żydowskie, bardzo niechętne Corbynowi i jego karygodnej propalestyńskiej linii politycznej.

Dzisiejsze posunięcie Starmera jest oficjalnie podyktowane krytyką, którą Corbyn wypowiedział wobec raportu niezależnej organizacji walczącej z antysemityzmem EHRC (Komitet na rzecz Równości i Praw Człowieka), który był podstawą zawieszenia b. szefa partii. Pod koniec zeszłego miesiąca EHRC doszła do wniosku, że Corbyn „niewybaczalnie” tolerował antysemityzm, pojęty jako antysyjonizm. Chodzi o nową definicję antysemityzmu promowaną przez organizacje syjonistyczne, która obejmuje krytykę izraelskiego reżimu apartheidu.

Przed decyzją NEC Corbyn zapewnił, że „zdecydowana większość członków partii była i jest antyrasistowska, głęboko przeciwna antysemityzmowi”, wyznał też, że żałuje, że sprawa tak mocno dotknęła społeczność żydowską. Problem nowej definicji antysemityzmu, zawierającej teraz niedozwoloną krytykę władz izraelskich, zaważył jednak na usunięciu Corbyna z grupy parlamentarnej. Posłanka Labour Margaret Hodge zwróciła uwagę, że próba przywrócenia Corbyna przez NEC wywołała „olbrzymie cierpienie i obawy społeczności żydowskiej” i pochwaliła jego dzisiejsze wykluczenie.

Jest to jednak dalekie od uspokojenia sytuacji w partii. Np. sekretarz generalny związków zawodowych Unite Len McCluskey uważa, że NEC dobrze zrobił odwieszając Corbyna, gdyż jest to „sprawiedliwe i jednoczące”, a John McDonnell, od lat współpracownik b. szefa, nazwał dzisiejsze wykluczenie „fatalnym błędem”, który sprowokuje „podziały w partii”. Choć nurt syjonistyczny w ugrupowaniu dziś wygrał, pozycja Starmera, po próbie buntu ze strony NEC, znacznie osłabła.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. vannamond 19.11.2020 20:41

    Corbyn zapomniał w jakim kraju żyje?

  2. Cosmo 20.11.2020 08:08

    Eskimosi. Wszędzie eskimosi i strach przed nimi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.