Szef Microsoftu ostrzega przed permanentną inwigilacją

Opublikowano: 31.05.2021 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1485

Prezes amerykańskiego Microsoftu, Brad Smith, ostrzega przed pozostającym poza kontrolą procesem rozwoju sztucznej inteligencji. Szef światowego giganta technologicznego uważa, że za kilka lat ludzie mogą stać się obiektem permanentnej inwigilacji, czyli praktycznego zastosowania wizji świata przedstawionej przez George’a Orwella w osławionym „Roku 1984”.

Smith w ostatnich wywiadach odnosił się głównie do wykorzystania sztucznej inteligencji przez Chińską Republikę Ludową, choćby w zakresie inwigilacji muzułmańskich Ujgurów. Według szefa Microsoftu dalszy niekontrolowany rozwój technologiczny może spowodować ogólnoświatowy i tym samym niezwykle poważny kryzys systemu demokratycznego.

Co więcej, prezes technologicznego giganta powołuje się na wizję świata przedstawioną przez Orwella w książce „Rok 1984”. Jego zdaniem już za trzy lata ludzkość może odczuć brak odpowiednich regulacji prawnych, które dawałyby możliwość powstrzymania niekorzystnych tendencji związanych z wykorzystywaniem danych do inwigilacji i innych nadużyć.

Do 2030 roku Chiny mają stać się globalną potęgą w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji. Jednocześnie pozostałe państwa nie pozostają w tyle, dlatego bez odpowiednich aktów prawnych pogłębiać będzie się dystans dzielący społeczeństwa od postępu technologicznego.

Na podstawie: Komputerswiat.pl, tech.wp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.