Szef DRL ogłosił gotowość Kijowa do wojny na dużą skalę

Opublikowano: 10.04.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1097

Ukraina jest gotowa do działań wojennych na pełną skalę w Donbasie – jest przekonany szef proklamowamej w trybie jednostronnym Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin.

Na antenie kanału RBK polityk zauważył, że teraz na linii kontaktowej w Donbasie nastąpił najbardziej ostry okres za ostatnie lata. „W tej chwili taka ilość sprzętu została podciągnięta na linię styku ze strony ukraińskiej – i to nie tylko nasze dane, ale raporty OBWE na ten temat. Zebrano też dość dużą liczbę personelu. To się nie zdarzało od bardzo, bardzo długiego czasu” – wyjaśnił.

Puszylin dodał, że nawet jeśli władze Kijowa “powymachują bronią” przed negocjacjami, takie zachowanie będzie ich drogo kosztować. „W obecnej sytuacji, kiedy Ukraina jest praktycznie biedna, byłoby bardzo głupio wydawać tak wiele środków, aby zdobyć punkty w procesie negocjacyjnym” – powiedział.

Szef republiki zwrócił też uwagę na pozycję Francji i Niemiec jako gwarantów porozumień mińskich. Według niego nie wykorzystują swoich zasobów, aby skłonić Ukrainę do zmniejszenia napięcia w regionie. „Jednocześnie przedstawiciele NATO i Stanów Zjednoczonych stale wspierają Kijów” – powiedział Puszylin.

Konflikt zbrojny w Donbasie trwa od siedmiu lat, jego ofiarami padło 13 tysięcy osób. Rozstrzygnięcie konfrontacji jest omawiane na spotkaniach Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku, której uczestnicy przyjęli szereg dokumentów mających na celu osiągnięcie pokoju, ale ostrzały wciąż trwają.

Kompleksowy system zawieszenia broni wszedł w życie w lipcu ubiegłego roku. Jednak od lutego sytuacja w Donbasie zaczęła się ponownie pogarszać: doszło do zamachu na dowódcę batalionu Milicji Ludowej DRL, częstszych ostrzałów i nasilenia walk.

W kwietniu DRL poinformowała o śmierci dziecka po ataku ukraińskiego drona. Ponadto Siły Zbrojne Ukrainy ostrzeliwują republiki bronią zabronioną przez “Mińsk-2”.

Niedawno prezydent USA Joe Biden zapewnił swojego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę „w obliczu rosyjskiej agresji na Donbas i Krym”. Rosyjskie MSZ określiło rozmowy o potencjalnym konflikcie między Rosją a Ukrainą jako kolejny wymysł Kijowa.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 3,25 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o