Szalejąca drożyzna. Ceny tych warzyw będą bić rekordy

Opublikowano: 17.03.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2824

Choć eksperci mówią o osiągnięciu szczytu inflacyjnego, to nie oznacza, że ceny teraz będą spadać. Co gorsza – ceny części produktów dalej będą rosły. Tak będzie m.in. częścią warzyw, co mocno uderzy w rodziny polskich obywateli.

Inflacja konsumencka w lutym wyniosła 18,4 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). To ponoć szczyt inflacyjny, ale w żadnym wypadku nie znaczy to, że ceny teraz będą spadać. To tak nie działa. Część cen pozostanie na tym skandalicznie drogim poziomie, a część będzie rosła dalej.

Przykładem na dalej szalejącą drożyznę będą niestety ceny warzyw. Tylko w lutym warzywa podrożały średnio o 22,3 proc. w ujęciu rok do roku. W przypadku cen marchwi, pietruszki i cebuli mowa tu jednak nawet o 30 proc.

– Każdego roku ceny owoców i warzyw kształtuje kilka czynników, w tym: podaż i popyt, koszty produkcji, warunki pogodowe, kurs walut, wprowadzanie nowych regulacji rządowych, konkurencja na rynku. Obecnie bardzo ciężko prognozować, jak te czynniki wpłyną na ceny w konkretnym okresie – wyjaśnia w rozmowie z portalem Wiadomości Handlowe Michał Gulczyński – członek zarządu w spółce Polfarm, która uprawia i sprzedaje warzywa m.in. do dyskontów.

Wysokie ceny warzyw i owoców mają wynikać także z braków. – Problemy z ich dostępnością na europejskim rynku napędzają podwyżki. Przyczyn należy szukać w niesprzyjających warunkach pogodowych na południu Europy i w północnej Afryce oraz w wysokich cenach energii, zwłaszcza gazu, którym ogrzewane są szklarnie – wyjaśnia ekonomista Kamil Łuczkowski z Banku Pekao w rozmowie z portalem Business Insider.

Autorstwo: SG
Na podstawie: „Wiadomości Handlowe”, „Business Insider”, „Super Express”
Źródło: NCzas.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Collega 17.03.2023 23:28

  Jak to jest, że ceny węgla, czy teraz warzyw idą w górę z powodu rzekomo ich braku skoro na rynku jest tego multum tylko drożej?

 2. kufel10 18.03.2023 05:41

  No i ile tej cebuli jeden z drugim zjadasz rocznie żeby te 30% miało jakiekolwiek znaczenie? Jak do restauracji idziesz czy z kolegami na chlanie to jednorazowo 100-200-500 zł nie ma znaczenia.

 3. adambiernacki 18.03.2023 09:01

  Sztucznie zawyżane ceny wszystkiego mają pognębić a finalnie zniszczyć ludzi ale oni jak widać liżą telewizor, w którym pokazany jest członek* zamiast zacząć walczyć. Samodzielne wysyłanie się do obozu koncentracyjnego zmniejsza koszty transportu i rydzyka z tym związanego.

  Ps.: chodzi oczywiście o członka partii, rządu, komisji, kapituły, kongregacji czy innej tam części korporacji…jednak…członek to członek…tekże tego…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.