Sytuacja sprywatyzowanej służby zdrowia w USA

Opublikowano: 15.06.2007 | Kategorie: Zdrowie

Liczba wyświetleń: 165

W USA wchodzi na ekrany film Michaela Moore’a pt.”Sicko”. Dwugodzinny akt oskarżenia przeciw amerykańskiemu systemowi opieki zdrowotnej miał pojawić się w kinach w przyszły weekend, ale producent The Weinstein Company postanowił pokazać “Sicko” już dzisiaj w Nowym Jorku.

Najnowszy film Moore’a to analiza niemal całkowicie sprywatyzowanego systemu opieki zdrowotnej w USA, który podporządkowany jest od ponad 30 lat zasadzie maksymalizacji zysków agencji ubezpieczeń zdrowotnych (tzw. health maintenance organisation, czyli HMO), często kosztem jakości opieki zdrowotnej dla pacjentów.

Wielu pracodawców nie oferuje zatrudnionym ubezpieczenia zdrowotnego w umowie o pracę, co w połączeniu z rosnącymi astronomicznymi cenami indywidualnych składek prowadzi do sytuacji, w której 50 milionów Amerykanów obywa się bez ubezpieczenia. W najgorszej sytuacji są przedstawiciele niższej klasy średniej, ponieważ najbiedniejsi otrzymują bezpłatną opiekę od rządu federalnego i władz lokalnych.

Moore cytuje w filmie ranking Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którym pod względem jakości opieki zdrowotnej Stany Zjednoczone sytuują się na 37. miejscu w świecie, tuż za Słowenią. Moore pokazuje dziesiątki ofiar amerykańskiego systemu (jak mężczyzna, który nie mógł sobie pozwolić na przyszycie obydwu odciętych palców dłoni – musiał wybierać) – i zestawia HMO z wyidealizowanym państwowym systemem opieki zdrowotnej we Francji, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

W najbardziej kontrowersyjnej sekwencji na zakończenie “Sicko” Moore zabiera łodzią z Florydy na Kubę trójkę ratowników z nowojorskiej “strefy zero”, którzy nie mogą sobie pozwolić na przeprowadzenie kosztownych badań i operacji w ojczyźnie. Łódź zostaje najpierw odesłana przez strażników obozu w Guantanamo (Moore chciał tam zawinąć, ponieważ jego zdaniem domniemani terroryści przetrzymywani w tej bazie marynarki wojennej to jedyni pacjenci na terenie USA, którzy mają zapewnione w pełni bezpłatne leczenie na najwyższym poziomie), a później przyjęta entuzjastycznie przez współczujących lekarzy w Hawanie.

Tytuł oryginału: “Sytuacja sprywatyzowanej służby zdrowia w USA – film “Sicko””
Źródło: C.I.A.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o