System rozpoznawania twarzy zastąpi RFID

Opublikowano: 24.07.2013 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 512

Nasze życie już od dawna jest ułatwiane na wiele różnych sposobów dzięki coraz nowszej technologii. Kiedyś pieniądze trzymało się w portfelu przy sobie lub w domu, jednak z czasem wprowadzono liczne zmiany które miały wręcz zachęcać do korzystania z nowych technologii.

Obecnie najbardziej znanym środkiem płatniczym jest tak zwany pieniądz elektroniczny a wszelkie rozliczenia mogą zostać zrealizowane na wiele sposobów. Banki zachęcają ludzi aby korzystali z coraz to nowszych form płatności. Wszystko tłumaczy się przede wszystkim wygodą oraz bezpieczeństwem – nie musisz się bać, że zgubisz pieniądze albo ktoś Ci je ukradnie. Mimo wszystko aby zapłacić na przykład w sklepie trzeba mieć przy sobie kartę magnetyczną lub telefon, który posiada technologię NFC. Pewna firma, która znajduje się w Finlandii, postanowiła rozwiązać wszystkie problemy w dość nietypowy sposób.

Firma Uniqul (słowo pochodzi od unique, co oznacza “unikalność”) opatentowała i przetestowała całkiem nową formę płatności a już wkrótce w Helsinkach pojawią się pierwsze terminale. Klient stosujący tą technologię nie musi nosić ze sobą dosłownie niczego. Wystarczy tylko, że stanie przed terminalem aż kamera zidentyfikuje jego twarz a następnie potwierdzi zapłatę – twarz klienta ma być kluczem dostępu. W ten sposób czas płatności ma wynosić tylko 5 sekund, jednak nie chodzi tu tylko o wygodę. Uniqul zapewnia że klienci mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ technologia wykorzystuje algorytmy klasy wojskowej.

Oczywiście aby można było korzystać z Uniqul, użytkownicy muszą się najpierw zarejestrować oraz dostarczyć zdjęcie swojej twarzy. Firma oferuje usługę uwierzytelniania – swoje konto w Uniqul można powiązać na przykład z PayPalem lub ze swoim kontem bankowym. Opłaty za korzystanie z tej usługi wyglądają jednak trochę inaczej. Korzystanie z technologii w promieniu do dwóch kilometrów od swojego miejsca zamieszkania lub miejsca pracy (punkt można wybrać samemu) kosztuje 0,99 euro miesięcznie. Możliwości oczywiście można zwiększyć proporcjonalnie do opłat. Jeśli klient chce korzystać z terminali Uniqul w swoim mieście i jego okolicach, zapłaci za to 2.99 euro na miesiąc. Można również całkowicie znieść ograniczenia aby korzystać z Uniqul na całym świecie a miesięczne opłaty będą wynosić 6,99 euro.

Twórcy tej technologii zapewniają również, że kamery w terminalach nie dadzą się nabrać na żadne próby oszustwa. System potrafi rozróżnić identycznych bliźniaków a gdyby oszust dokonał nawet operacji plastycznej, algorytm nie będzie mógł dopasować jego twarzy do tej zarejestrowanej a terminal będzie żądał wpisania kodu PIN. Ponadto, kamera natychmiast wykryje, gdyby ktoś chciał użyć zdjęcia lub trójwymiarowego modelu głowy. W tym przypadku mamy więc do czynienia z systemem, który oferuje swoim użytkownikom absolutne bezpieczeństwo, jak twierdzi zresztą sama firma.

Warto wspomnieć że amerykańska firma ochroniarska Diebold również postanowiła wykorzystać pomysł z rozpoznawaniem twarzy. Firma ta stworzyła dotykowe bankomaty, działające niczym tablet. Użytkownik może potwierdzić swoją tożsamość poprzez skanowanie kodu QR ze swojego telefonu, wpisanie jednorazowego kodu PIN otrzymanego wcześniej na telefon lub dzięki wbudowanej kamerze, która będzie traktować twarz klienta jako klucza dostępu. Te nowoczesne bankomaty nie wymagają już żadnych kart.

Nowa technologia firmy Uniqul, czyli dokonywanie płatności poprzez system rozpoznawania twarzy jest czymś nowym. Z jednej strony wydaje się czymś rewolucyjnym, natomiast z drugiej strony budzi kontrowersje. Banki robią co mogą abyśmy nie korzystali z gotówki fizycznie i wszystko wyjaśnia się wygodą i bezpieczeństwem. Warto zadać sobie pytanie, czy banki rzeczywiście chcą dbać o nas i na prawdę tak zależy im na bezpieczeństwie naszych pieniędzy, czy jednak dbają wyłącznie o własne interesy? Druga kwestia to nasze prawo do prywatności, które dzięki tej nowej technologii z pewnością zostanie wielokrotnie naruszone. Świat, w którym istnieje społeczeństwo bezgotówkowe jest blisko i coraz bliżej.

Autor: Dominik
Na podstawie: www.fastcompany.com, www.dailymail.co.uk
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. buzdygan 24.07.2013 21:56

  Starają się powoli przyzwyczajać ludzi do życia w świecie Orwella.

  Jakoś nie wierzę w to, że ten system potrafi rozróżnić bliźniaków.

  P.S. ‘naprawdę’ pisze się razem.

 2. jacques.demolay 24.07.2013 23:17

  A ryj w burce rozpozna ?

  Co to są algorytmy klasy wojskowej ? Czy są silniejsze niż ogólno dostepne algorytmy szyforwania AES, Twofish czy Serpent ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.