System kazał im cierpieć

Opublikowano: 18.04.2014 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 375

Eksperci alarmują, że cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – poważne schorzenie, które stopniowo prowadzi do inwalidztwa oraz śmierci – są w Polsce leczeni w nieskuteczny i drogi sposób.

Społeczne koszty wspomnianej choroby można obniżyć dzięki lepszej organizacji opieki nad osobami, które na nią cierpią – takie wnioski, jak informuje PAP, płyną z raportu pt. „Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – analiza kosztów ekonomicznych i społecznych”, przygotowanego przez ekspertów z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Z danych, które przywołuje współautor publikacji, dr Jerzy Gryglewicz wynika, że w 2012 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał na leczenie chorych na POChP, w ramach leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji leczniczej, ponad 164 mln zł. Jeszcze większe są wydatki ponoszone ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na świadczenia związane z niezdolnością do pracy takich osób: 236 mln zł. W raporcie nie uwzględniono kosztów refundacji leków dla pacjentów z tym schorzeniem.

„Największe wydatki NFZ dotyczyły leczenia szpitalnego i wyniosły ok. 125 mln. Natomiast wydatki na leczenie POChP w warunkach ambulatoryjnych wyniosły jedynie 34 mln, a wydatki na rehabilitację, która jest istotnym elementem opieki nad tymi chorymi – zaledwie 5,7 mln zł” – wymienia dr Gryglewicz. W jego ocenie wspomniane proporcje odzwierciedlają złą organizację opieki nad chorymi. „Pacjenci z POChP dobrze leczeni w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i podstawowej opieki zdrowotnej nie wymagają w większości przypadków hospitalizacji. Jeśli pacjent miałby dostęp do lekarza specjalisty, to nie musiałby być leczony w szpitalu” – podkreślił ekspert na spotkaniu z mediami.

Przypomniał, że leczenie szpitalne jest najdroższą formą świadczeń zdrowotnych. Koszt jednej hospitalizacji w zaostrzeniu POChP wynosi ok. 3 tys. zł, a za tę kwotę można by udzielić 80 porad w ambulatorium. „To co nas również martwi, to kwestia zbyt niskich wydatków na rehabilitację tych pacjentów, bo dobra rehabilitacja oddechowa ewidentnie zmniejsza liczbę hospitalizacji” – podkreślił dr Gryglewicz.

Prof. Andrzej Fal z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie zwraca uwagę, że 90 proc. przypadków POChP ma związek z paleniem tytoniu, którego rzucenie jest konieczne dla istotnego spowolnienia utraty funkcji płuc. Tymczasem w 2012 r. w Programie profilaktyki chorób odtytoniowych, w ramach którego prowadzi się leczenie nałogu palenia, znalazło się tylko 194 chorych na POChP w skali kraju. Poziom finansowania tego programu przez NFZ jest na tyle niski, że z roku na rok realizuje go coraz mniej placówek.

Dr Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP ocenia, że w Polsce problem stanowi również dostęp chorych z zaostrzeniami POChP do nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej, która jest tańsza niż procedury wymagające intubacji i zmniejsza ryzyko poważnych powikłań, np. zapalenia płuc. Jego zdaniem konieczna jest też lepsze finansowanie domowego leczenia tlenem, które wydłuża życie pacjentów z POChP. „Chcielibyśmy również mieć dostęp do nowych leków rozszerzających oskrzela, które są dla pacjentów wygodniejsze w stosowaniu i mogą poprawić efekty leczenia. W Polsce nie są jednak refundowane” – powiedział dr Dąbrowiecki.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.