Rząd Syrii szykuje program nauczania w meczetach

Opublikowano: 09.07.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 525

Władze centralne Syryjskiej Republiki Arabskiej zaczęły przygotowania do opracowania programu nauczania podczas piątkowych modlitw. W meczetach ma być przekazywana umiarkowana wersja islamu, która będzie zwracać uwagę na konieczność walki z ekstremizmem oraz na obowiązek pomocy Syryjczykom poszkodowanym w trakcie trwającego już sześć lat konfliktu.

Syryjski minister do spraw wyznaniowych, Mohammed Abdul Sattar, poinformował o uruchomieniu w najbliższych dniach nowego programu szkoleń dla muzułmańskich imamów, które będą dotyczyć treści piątkowych modlitw w meczetach. Inicjatywa jest jednym z elementów rządowego planu utrzymania umiarkowanego dyskursu wśród syryjskich wyznawców islamu, a sam szef wspomnianego resortu jest wyznawcą sunnickiej wersji tej religii, będącej najbardziej podatną na radykalizację.

Doradcy Sattara oraz dyrektorzy rządowych departamentów i zwierzchnicy religijnych fundacji przyjęli dokument „Trybuna miejscem świętości oraz przepisów i zasad”, którego celem jest rozwój nowoczesnego dyskursu religijnego przewidującego otwarte podejście do mówienia o wartościach moralnych, o poświęceniu dla ogółu społeczeństwa, a przede wszystkim o odrzuceniu religijnego ekstremizmu. Islam w Syrii ma więc uwzględniać potrzebę wspierania państwowych instytucji oraz naukowy rozwój imamów i kaznodziejów.

Szef resortu do spraw wyznaniowych podkreślił przy tym, że umiarkowany islam będzie nakierowany na wzmocnienie syryjskiej jedności narodowej, dlatego będzie nawoływał swoich wyznawców do udzielania pomocy osobom poszkodowanym w trakcie sześcioletniej wojny w Syrii oraz rodzinom osieroconym przez męczenników ponoszących śmierć na polu walki, ale jednocześnie będzie też nakierowywał młodych ludzi na szacunek dla pracy na rzecz kraju. Innym ważnym aspektem wymienionym przez Sattara jest również większe upodmiotowienie kobiet.

Na podstawie: Albaath.news.sy
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.