Syryjska artyleria bombarduje libańskie osady

Opublikowano: 04.09.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 355

Libański premier Najib Azmi Mikati zlecił posłowi w Syrii Michelowi Khoury’emu wysłanie do Damaszku oficjalnej noty protestacyjnej w związku z trwającymi ostrzałami libańskiego terytorium przez syryjską artylerię – pisze “The Daily Star”. Według danych Bejrutu syryjskie wojska rządowe już od kilku dni ostrzeliwują zamieszkałe osady w granicach Libanu. Ponadto syryjskie wojska już kilkukrotnie wdarły się na libańskie terytorium, przeszukując domy Libańczyków.

Samochód wypełniony ładunkiem wybuchowym eksplodował w zamieszkałej przeważnie przez chrześcijan dzielnicy Damaszku, Dżaramana – donosi syryjska agencja informacyjna SANA. Na razie brak danych o ofiarach, jednak wśród nich znalazły się kobiety i dzieci. W komunikacie odpowiedzialnością za zamach obarczane zostało „uzbrojone ugrupowanie terrorystyczne”. Jest to drugi w ciągu ostatniego tygodnia zamach w dzielnicy Dżaramana. Do poprzedniego doszło sześć dni temu. W wyniku wysadzenia w powietrze zaminowanego samochodu na drodze orszaku żałobnego zginęło 12 osób, kolejnych 48 zostało rannych.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w mieście El Quseir na zachodzie Syrii, w pobliżu granicy z Libanem, została zlikwidowana liczna grupa bojówkarzy Wolnej Armii Syrii. Podczas zaciekłych walk zabitych zostało 60 powstańców. Zginęło 4 syryjskich żołnierzy a ponad 20 zostało rannych. Na wschodnich przedmieściach Damaszku trwa operacja specjalna sił rządowych w zakresie neutralizacji formacji ekstremistów. Do niektórych oczyszczonych z nich rejonów wracają cywile.

Rosyjskie MSZ ostro zareagowało na rozpowszechniane przez syryjskich bojowników informacje o tym, że biorą oni pod uwagę międzynarodowe porty lotnicze w Damaszku i Aleppo jako cele militarne. Rosyjskie ministerstwo uznało te deklaracje za „krytyczne zbliżenie się opozycjonistów do granicy, za którą prowadzone są działania niczym nie różniące się od przestępstw Al-Kaidy”. Bojownicy Wolnej Armii Syrii zażądali wcześniej od cywilnych linii lotniczych zaprzestania lotów na lotniska dwóch największych syryjskich miast w ciągu 72 godzin od 1 września. Jeśli to żądanie nie zostanie spełnione, bojownicy zamierzają zestrzeliwać samoloty pasażerskie.

Iran udzieli pomocy Syrii i zastosuje „odpowiednie środki” w wypadku, jeśli USA podejmie decyzję o ataku na pozycje Baszara Assada. Poinformował o tym, jak donosi Reuters, Mohammed Al Assadi przewodniczący komitetu ds. kultury i propagandy Korpusy Straży Irańskiej Rewolucji. Assadi nie powiedział, jakie właściwie „odpowiednie środki” ma na myśli, jednak wyjaśnił, że zostaną one zastosowane zgodnie z dwustronnym porozumieniem wojskowym. Jak zauważył Reuters, porozumienie o wzajemnej pomocy w razie konieczności obrony przed wrogami zewnętrznymi Iran i Syria podpisały w 2006 roku. Nie zostały podane jego szczegóły. Nie wiadomo również, czy istnieją inne dwustronne porozumienia.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Frustrat 04.09.2012 08:38

    Cała arabska wiosna jest inspirowana przez USmanów, we w miarę dobrze funkcjonującym państwie ciężko im się panoszyć. A w takim bajzlu jaki jest teraz w Egipcie czy Libii mogą robić co chcą. A Asad się nie da ubić jak Kadafi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.