Syryjska Al-Kaida nie jest już organizacją terrorystyczną

Opublikowano: 29.05.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 680

Po kolejnej zmianie nazwy, syryjska Al-Kaida wypadła z listy organizacji terrorystycznych amerykańskiego Departamentu Stanu.

W lipcu zeszłego roku syryjska Al-Kaida zmieniła nazwę z Dżabhat Al-Nusra na Dżabhat Fatah Asz-Szam (Front Podboju Lewantu), a w styczniu tego roku jeszcze raz, na bardziej medialną Haj’at Tahrir Asz-Szam (HTS – Organizację Wyzwolenia Lewantu). Założyciel i przywódca syryjskiej Al-Kaidy Abu Mohamed Al-Dżulani ciągle figuruje na liście poszukiwanych, już dawno wyznaczono za niego nagrodę 10 milionów dolarów, ale jego organizacja może się już zaliczać do „umiarkowanej opozycji”.

Brak syryjskiej Al-Kaidy na liście utrudni ściganie członków i zwolenników organizacji. Dary i inne formy poparcia dla HTS są teraz legalne. Żaden profesjonalny obserwator nie kontestuje faktu, że HTS stanowi część Al-Kaidy.

Do organizacji dołączyła ostatnio Brygada Nureddine Zenki, dżihadyści wyrzuceni z Aleppo. Od początku okupacji miasta byli finansowani i zbrojeni przez Stany Zjednoczone. Według Amnesty International, grupa była zamieszana w morderstwa duchownych chrześcijańskich. W zeszłym roku chwaliła się w internecie wideo, na którym podrzyna gardło i ucina głowę małemu chłopcu.

Do tej pory syryjska Al-Kaida była dozbrajana za pośrednictwem tzw. Wolnej Armii Syrii, ale z tej ostatniej została garstka. Wielu b. żołnierzy wyjechało do Europy, część dołączyła do Al-Nusry (i potem HTS). Ustanowienie bezpośredniego połączenia będzie bardziej praktyczne, krótsza droga zmniejszy ewentualne straty. HTS zyska lepszy dostęp do rakiet przeciwczołgowych i pocisków artyleryjskich, by walczyć z syryjskimi siłami rządowymi i przedłużać krwawy konflikt, w którym zginą kolejne tysiące cywilnych Syryjczyków.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.