Syryjscy dżihadyści protestują przeciwko Turcji

Opublikowano: 14.08.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 765

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu stwierdził w czwartek, że konieczne jest doprowadzenie do pojednania między rządem a opozycją w Syrii. Jego słowa nie spodobały się jednak popieranym dotychczas przez Ankarę dżihadystom. Wezwali oni do protestów przeciwko Turcji, między innymi niszcząc w ich trakcie flagi tego kraju.

https://www.youtube.com/watch?v=SKCN9Sg838U

Çavuşoğlu odniósł się do sytuacji w Syryjskiej Republice Arabskiej podczas odbywającej się w tureckiej stolicy 13. Konferencji Ambasadorów. W jej trakcie przyznał, że w ubiegłym roku rozmawiał ze swoim syryjskim odpowiednikiem, a przede wszystkim uznał pojednanie między rządem a opozycją za jedyną możliwość osiągnięcia trwałego pokoju w Syrii.

Według tureckiego dyplomaty Syria potrzebuje obecnie silnej administracji centralnej, bo tylko w ten sposób możliwe jest zahamowanie procesu jej rozpadu. Wymaga to jednak dużej woli w całym kraju, którą można osiągnąć poprzez jedność terytorialną.

Słowa wypowiedziane przez Çavuşoğlu spotkały się z krytyką ze strony „opozycji”, czyli dżihadystów współpracujących dotąd z tureckim wojskiem. Wezwali oni do manifestacji na kontrolowanych przez siebie terytoriach także po piątkowych modlitwach w meczetach w Al-Bab, Afrin i Dżarabulus.

Pierwsze demonstracje miały miejsce jeszcze w czwartek wieczorem. Na nagraniach opublikowanych przez francuski kanał RFI widać dżihadystów niszczących tureckie flagi, wiszące dotychczas obok symboli przeciwników rządu w Damaszku.

Dziesiątki dżihadystów zgromadziły się również na syryjsko-tureckiej granicy. Wznosili na niej między okrzyki dotyczące hańby, którą byłoby dla nich podjęcie rozmów z syryjskimi władzami.

We wtorek tureckie wojsko wycofało się z dwóch baz wojskowych znajdujących się w północnej Syrii, dokonując tego w koordynacji z rosyjskimi siłami. Najprawdopodobniej to właśnie Rosjanie wraz z Syryjską Armią Arabską zajmą miejsca opuszczone przez Turków.

Na podstawie: Middleeasteye.net, Rfi.fr
Źródło: Autonom.pl

2

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.