Syn przesiedleńca z Akcji „Wisła” ministrem sprawiedliwości

Opublikowano: 14.12.2023 | Kategorie: Historia, Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 3167

Nowym ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska został Adam Bodnar. W radiu usłyszałem, że to człowiek wyczulony na ludzką krzywdę, ze względu na przeżycia jego ojca. Rodzina Bodnara ze strony ojca to Ukraińcy. Zostali przesiedleni w 1947 roku w ramach Operacji „Wisła” ze wsi Rakowa pod Sanokiem na Ziemie Odzyskane.

Przypominam, że już 6 lat temu p. Bodnar podczas uroczystości upamiętniającej 70. rocznicę Operacji „Wisła”, które odbyły się w Przemyślu, mówił: „Proces reprywatyzacji nie został nigdy zakończony i nie może zostać, dopóki nie będzie powszechnie obowiązującej ustawy reprywatyzacyjnej zwracającej majątek osobom wysiedlonym”. Na tej samej uroczystości z jego ust padły słowa – „według prawa międzynarodowego wówczas obowiązującego standardem jest, że po opuszczeniu miejsca zamieszkania osoby mogą powrócić do swoich domów. Tu się tak nie stało”.

Warto przypomnieć trzy wydarzenia z ostatniego czasu.

Po pierwsze. 28 listopada 2023 roku ukazały się dwa komunikaty Instytutu Pamięci Narodowej, jeden sygnowany przez Główną Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, drugi przez naczelnika Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie. Oba zawierały informację o umorzeniu śledztwa historycznego w sprawie decyzji o akcji „Wisła” z 1947 roku. W uzasadnieniu czytamy między innymi: „Decyzja o akcji »Wisła« dotyczyła przeprowadzenia operacji wojskowej zmierzającej do zwalczenia jednostek OUN-UPA, które terroryzowały i mordowały mieszkańców południowo-wschodniej Polski. Miała na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywateli. Aby ich chronić, a jednocześnie odciąć UPA od zaopatrzenia i wsparcia wywiadowczego ze strony współpracujących z nią mieszkańców, ewakuowano ludność z terenów, na których miały zostać przeprowadzone zmasowane działania wojskowe. […] Z ustaleń śledztwa jednoznacznie wynika, że przesiedlenia miały charakter prewencyjny i ochronny. Ich celem nie było prześladowanie jakiejkolwiek grupy narodowościowej, a tym bardziej jej wyniszczenie. Śledztwo nie wykazało także, by podejmując uchwałę o akcji przesiedleńczej, przekroczono uprawnienia lub nadużywano obowiązków, ani działano na szkodę pożytku publicznego lub prywatnego”.

Po drugie. W „Wirtualnej Polsce” ukazał się tekst Pawła Figurskiego, Patryka Słowika „Piąty rozbiór Polski” mówiący o trwającej od kilkunastu lat trwa reprywatyzacja publicznych lasów na rzecz Ukraińców i Łemków. Ogólnie chodzi o przekazywanie polskich lasów jako rekompensatę za nieruchomości utracone tuż po II wojnie światowej w ramach przesiedleń dokonanych przez ówczesne władze Polski. Według tekstu z WP decyzje w tych sprawach zapadają hurtowo.

Po trzecie. 1 grudnia 2023 roku do marszałków Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – Szymona Hołowni i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej został skierowany list otwarty potępiający „decyzję o umorzeniu śledztwa w sprawie uznania akcji »Wisła« za zbrodnię”. Czytamy w nim między innymi: „Uzasadnienie decyzji stanowi bowiem dla nas obywateli RP uprawomocnienie w demokratycznej Rzeczypospolitej komunistycznej propagandy oraz antyukraińskich narracji od lat utrwalanych w Polsce przez środowiska nacjonalistyczno-kresowe, oraz szczególnie od 2014 roku propagandy putinowskiej Rosji […]. Nie do zaakceptowania w demokratycznym państwie jest lekceważenie praw obywatelskich, naruszanie ustawodawstwa dla merkantylnych potrzeb politycznych. Potępiając decyzję i uzasadnienie wydane przez IPN w sprawie akcji »Wisła«, stajemy po stronie tych wszystkich, dla kogo szacunek dla prawdy i elementarne poczucie sprawiedliwości są ważne”.

Istotniejsze moim zdaniem od samej treści listu jest to, kto go podpisał: Tyma, Engelking, Friszke, Gebert, Holland, Libionka, Łuczywo, Illg, Lipska-Onyszkiewicz (Agnieszka), Onyszkiewicz (Wojciech), Kuroń (Danuta), Motyka, Zachwatowicz-Wajda, Wuttke, Rottenberg, Szejnert, Wolff, Bujak, Kuromiya, Paczkowski, Grabowski, Śpiewak (Ruta), Halbersztadt, Gluza (Osrodek Karta) czy Król (b. KPN). List ten został podpisany również przez Sekretarza Generalnego Towarzystwo Słowaków w Polsce Ludomira Molitorisa.

Moim zdaniem cała akcja jest bezczelną próbą usankcjonowania roszczeń kierowanych pod adresem Polski, zresztą nie tylko ze strony potomków tych, co zostali przesiedleni w ramach Operacji „Wisła”. Myślę, również, że wróci sprawa tak zwanego mienia bezspadkowego. Adam Bodnar moim zdaniem jako syn przesiedleńca, nie będzie obiektywny w tym arcyważnym dla państwa polskiego temacie.

Autorstwo: Łukasz Jastrzębski
Źródło: MyslPolska.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

 1. LichoNiespi 14.12.2023 13:28

  Adam Bodnar syn ukrainca polskim ministrem sprawiedliwosci…..
  …….i stanie sie tak ze beda/bedom burzyli pomniki Polakow i Zolnierzy Polskich a beda/benom stawialipomniki banderowcom……
  ..

 2. LichoNiespi 14.12.2023 13:29

  Tylko patrzec jak ukraincow dopuszczom dl glosowania….a tam w powiatach gdzie przeglosukom ukraincy wprowadzom jezyk ukrainski…

 3. LichoNiespi 14.12.2023 13:31

  …tylko patrzec jak dopuszczom ukraincow do glosowania…..a tam w polskich powiatach gdzie bedzie wiecej ukraincow wprowadzom jezyk ukraincow

 4. LichoNiespi 14.12.2023 13:35

  …a oto hymn ukrainski….jeszcze lachy nie zginely ale zginom poki my zyjemy,jeszcze lach bedzie buty nam czyscil, a laszka / czyli Polka/ bedzie nam dzieci rodzila…….

 5. Kazma 14.12.2023 15:50

  Wszystko wskazuje, że wkrótce nastąpi radykalne przyspieszenie końca ostatniego aktu tragedii zwanej Polską.

 6. rici 14.12.2023 16:28

  Dlatego popierajmy Putina, i zeby zrobil to co Izrael w Gazie. To moze przezyjemy. jako ludzie wolni i niezalezni.

 7. Aseca 14.12.2023 17:07

  @ rici – każdy ma prawo do swojego stanowiska ja nie oceniam Twoich komentarzy

  Pragnę jedynie spostrzec, że jak myślisz, mieszkając w Niemczech, że CI się do tyłka nie dobiorą to możesz być w błędzie.

  Proponuję abyś bardziej rozważnie budował zdania bo pamiętaj, że nawiedzonych zwolenników unii Polsko-ukraińskiej nie brakuje a nie wiesz kiedy będą chcieli CI zaszkodzić.

 8. Aseca 14.12.2023 17:15

  Płacimy podatki na ten kraj a jak zachorujemy to dla nas opieki medycznej brak w kolejce należy czekać a dla ludzi z Ukry zawsze lekarz się znajdzie – Po wyborach miało się coś zmienić to się zmieni wygląda na to, że Ukry będą głosować i wstawiać nam swoich nieskorumpowanych urzędasów.

  W szkołach Ukr. ważniejszy
  U lekarza Ukr ważniejszy
  W urzędzie Ukr ważniejszy

  A jak dostaną prawa wyborcze to Ukr. będzie najważniejszy

  Szkoda słów

 9. radical3dom 15.12.2023 12:18

  Przyjadą tu tacy co ukry będą im zazdrościć, bo będą już drugą kategorią ludzi, zaraz przed Polakami

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.