Symboliczna krew na gmachu brytyjskiego ministerstwa obrony

Opublikowano: 12.04.2024 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 966

David Cameron poinformował, że Wielka Brytania nie wycofa się ze sprzedawania broni Izraelowi. Żądanie wielu działaczy i polityków wycofania się ze wspierania Izraela jest reakcją na atak na konwój humanitarny, w którym zginęło także trzech obywateli brytyjskich. W odpowiedzi środowiska pro palestyńskie pomalowały mury ministerstwa obrony czerwoną farbą, mającą symbolizować krew pomordowanych w wojnie Izraela z Palestyną.

Wojsko Izraela ostrzelało konwój humanitarny, w wyniku którego 7 osób poniosło śmierć. Wśród nich znajdował się także Polak. Ze względu na śmierć trzech Brytyjczyków (John Chapman, James Henderson, James Kirby) w Wielkiej Brytanii działacze, a także politycy obu głównych sił politycznych — laburzystów i torysów — domagali się zdecydowanych kroków w związku z działaniami Izraela.

Sześciuset prawników, w tym były sędzia brytyjskiego sądu najwyższego, podpisało się pod listem do premiera stwierdzającym, że dalsza sprzedaż broni Izraelowi stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego. Sygnatariusze listu informują, że sytuacja w Gazie jest tragiczna, oraz że istnieje wysokie prawdopodobieństwo przeprowadzania ludobójstwa przez Izrael. 17-stronnicowy list zawiera także szczegółową opinię prawną o łamaniu prawa międzynarodowego przez Wielka Brytanię.

Według sondażu przeprowadzonego przez YouGov większość brytyjskich wyborców popiera nałożenie zakazu sprzedaży broni do Izraela. Badanie zostało zlecone przez Action for Humanity i wykonane zostało przed zamordowaniem działaczy humanitarnych przez izraelskie wojsko. 56% badanych zgadza się z zakazem sprzedaży broni, a 59% popiera stwierdzenie, że Izrael łamie prawa człowieka w Gazie. Przeciw było kolejno 17% i 12% badanych.

Pomimo apelów i żądań, także ze swojego środowiska konserwatywnego, David Cameron, obecnie szef MSZ w rządzie Rishiego Sunaka, zapowiedział brak zgody na zakaz eksportu broni do Izraela. Odbyło się to 9 kwietnia z okazji wizyty przedstawiciela brytyjskiego w USA. Podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Anthonym Blinkenem, poinformował, że sprawa konfliktu w Gazie budzi poważne wątpliwości co do łamania praw człowieka, jednak wycofanie się ze sprzedaży broni jest wykluczone.

W odpowiedzi grupa działaczy z Palestine Action i Youth Demand na następny dzień pomalowała fasadę budynku ministerstwa obrony czerwoną farbą. Po zajściu zostali zatrzymani przez policję. Młodzi ludzie trzymali transparent: „Młodzież domaga się zakończenia ludobójstwa”. Organizacje potwierdziła zorganizowanie akcji na portalu „X”. „To nie grupa młodzieży jest przestępcami, ale ci, którzy sprzedają broń i mordują w Izraelu” — napisali.

Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.