Świętokrzyski Park Narodowy straci ponad hektar powierzchni

Opublikowano: 01.01.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2246

Ponad hektar terenów należących do Świętokrzyskiego Parku Narodowego został przekazany Kościołowi. Spór trwał od dawna i właśnie został rozstrzygnięty na korzyść braci Oblatów. Powiększanie majątku Kościoła ważniejsze niż ochrona przyrody?

„Łysiec (Łysa Góra) to serce Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To miejsce, gdzie łączą się porządki: przyrodniczy, historyczny (słowiańskie zabytki archeologiczne) i religijny (klasztor i sanktuarium Święty Krzyż). Przez kilkadziesiąt lat od utworzenia Świętokrzyskiego Parku Narodowego wszystkie te porządki przeplatały się ze sobą w zgodzie z przypisanymi im wartościami i obowiązującym prawem” – pisze Pracownia Na Rzecz Wszystkich Istot, walcząca o ochronę przyrody w Polsce.

Od kilku lat Oblaci próbowali przejąć część terenów Parku Narodowego i dążyli, „do przywrócenia całości zabudowań klasztornych pierwotnego sakralnego charakteru”. Ministerstwo Kultury i Środowiska na mocy specjalnie wydanego rozporządzenia wyłączyło obszar 1.3 ha z terenu Świętokrzyskiego Parku Narodowego i przekazało je Oblatom. Obrońcy przyrody są oburzeni decyzją i uważają, że rozporządzenie godzi w integralność Parku Narodowego. Teren przejęty przez Kościół nie będzie musiał podlegać restrykcyjnym przepisom ochrony przyrody.

„Dostali 1,3 ha Świętokrzyskiego Parku Narodowego ze szczytu góry… Pierwszy raz po ’89 r. odebrano w Polsce tereny parkowi. Tylko po to, by Kościół mógł robić biznes. To skandal!” – skomentował sprawę prawnik Marek Szolc.

Oblaci nie mają sobie nic do zarzucenia.

„Świętokrzyski Park Narodowy jest dobrem całego narodu. Przybywają tutaj turyści, przyrodnicy, historycy i pielgrzymi. Dostęp do szczytu Łyśca nie zostanie zmieniony z uwagi na reintegrację klasztoru w jedną sakralną całość.

Według Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot prawo zostało naruszone. „(…) aby zmniejszyć granice Świętokrzyskiego Parku Narodowego, należy udowodnić równoczesne zajście trzech przesłanek: utrata wartości przyrodniczych, utrata wartości kulturowych oraz bezpowrotność utraty jednych i drugich”. Żadna z tych przesłanek w tym przypadku nie zachodzi.

„Kluczową cechą obszarów chronionych jest ich ciągłość. Wyłączenie obszaru ze środka parku narodowego oznacza zniesienie obowiązujących tam standardów ochrony oraz przyzwolenie na zwiększoną antropopresję w tym obszarze” – argumentuje dalej Pracownia.

Obrońcy przyrody zwracają uwagę na szereg działań Oblatów mających negatywny wpływ na przyrodę Parku Narodowego: utworzenie sztucznego nasypu i znajdującego się na nim ołtarza polowego, budowa kamiennej rampy, schodów i drogi wiodącej do klasztoru, nasadzenia gatunków roślin obcych i inwazyjnych, organizowanie i goszczenie w klasztorze szkodliwych dla przyrody parku wydarzeń masowych.

Oblaci w swoim oświadczeniu odrzucają oskarżenia. Faktycznie nasadzili jakieś rośliny, które były niepożądanym gatunkiem, ale już je usunęli. Co do imprez masowych, również nie mają z nimi nic wspólnego. Walczą tylko o to, co odebrali im komuniści i chociaż działają niezgodnie z prawem, to nadal są ponad prawem i tereny odzyskali.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Na podstawie: Pracownia.org.pl, Oblaci.pl
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Kaczor3333 01.01.2022 22:09

    “Ponad hektar terenów należących do Świętokrzyskiego Parku Narodowego został przekazany Kościołowi.” A w niedługim czasie sprzedany za grosze Morawieckiemu

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.